Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

ANASAYFA arrow UZUNGÖL BELEDİYESİ > arrow Belediye Başkanlarımız
Belediye Başkanlarımız ile söyleşi (Salih Manav) Yazdır E-posta
Yazar Hilmi KANIK   

Söyleşi:Salih MANAV         1963-1973 Uzungöl          Belediye Meclis Üyesi            

Mustafa ÖZEN

Mustafa ÖZEN… Uzungöl’ümüzün mimarı. Uzungöl’ün seçim ile gelen ilk Belediye Başkanı…1934 yılında Uzungöl’de doğdu.Üç erkek,iki kız çocuğu babası olan ÖZEN, İlk Okulu Uzungöl’de bitirdi.1962 yılına kadar Serbest çalıştı.1963 Yılında Uzungöl Belediye Başkanı seçildi.2 Dönem üst üste Belediye Başkanlığı yapan Mustafa ÖZEN bu görevini 1973 yılına kadar sürdürdü.3 yıl yurt dışında bir şirketin Satın Alma Müdürlüğünü yaptı.Yurda döndükten sonra Erciş Şeker Fabrikası İnşaatının alım ve satım Müdürlüğünü yaptı.1989 Seçimlerinde Halkın yoğun isteği ile yeniden Belediye Başkanı Seçilen Mustafa ÖZEN 1994 seçimlerine kadar bu görevini sürdürdü.Değerli Uzungöl Dergisi Okuyucuları…Gönül isterdi ki Mustafa ÖZEN’i tanıtacağımız bir sayımızda Belediye Başkanımız ile konuşmak ve onun ömrünü verdiği Uzungöl Belediyesi ve Uzungöl Halkı ile ilgili düşüncelerini sizlerle paylaşmak.Ancak ne yazık ki bu mümkün değil. Mustafa ÖZEN 2 Haziran 2000 tarihinde aramızdan ebediyen ayrıldı.     Bizler de Uzungöl Dergisi olarak 1963-1973 yılları arasında Uzungöl Belediyesinde Belediye Başkanı-Belediye Meclisi Üyesi sıfatı ile birlikte çalıştığı Salih MANAV’ı  Dergimize konuk ettik.İşte Sorduklarımız ve aldığımız cevaplar.

UZUNGÖL: Sayın Salih MANAV.Öncelikle bir süre önce geçirdiğiniz rahatsızlıktan dolayı Uzungöl Dergisi olarak bütün Uzungöl Halkının geçmiş olsun dileklerini iletmek istiyoruz.

Salih MANAV: Çok teşekkür ederim. Ben de Yayın hayatında Uzungöl Dergisine başarılar dilemek istiyorum.

UZUNGÖL: Teşekkürler.Sayın Salih MANAV.Bize 1963 seçimlerini anlatır mısınız?

Salih MANAV: Elbette.1963 seçimlerinde 2 aday vardı.Biri 1950-1960 yılları arasında Uzungöl’de muhtarlık yapan İsmail AYGÜN(HASANOĞLU), diğeri ise Mustafa ÖZEN.Seçimlerden önce tecrübesi ile HASANOĞLU daha şanslı görünüyordu.O dönemde Mustafa ÖZEN 29 yaşında idi.Çok genç olduğu için ona fazla şans verilmiyordu.Ancak Seçimi Mustafa ÖZEN kazandı.Ben HASANOĞLU’nun listesinden Belediyeye girdim.Ancak Mustafa ÖZEN’in çalışkanlığını ve Uzungöl’e hizmet sevdasını gördükçe onun ne kadar haklı olduğunu hepimiz anladık.   UZUNGÖL:1963 yılındaki Belediye Meclis Üyeleri kimlerden oluşuyordu?   Salih MANAV:17.11.1963 Seçimleri.            Belediye Başkanı:Mustafa ÖZEN            Belediye Meclis Üyeleri:Mehmet BEKTAŞ,Hamit ÇAKIR,Salih EROĞLU,Mehmet GENEL,Mustafa GENEL,Nazım İnce,Mehmet KIZILTAY,Şükrü KOCAMAN,Salih MANAP,Hamit MUTLU,Ali ÖZKAN,Mustafa ŞAMİLOĞLU.  

UZUNGÖL: İsterseniz şimdi de o dönemdeki çalışmalarınızdan biraz konuşalım.   

Salih MANAV:Belediye binamız yoktu.Halk Evinin üst katında bir odaya  sandalye koyarak ilk toplantımızı gerçekleştirdik.Çok büyük sıkıntılar çektik.Çünkü imkanlar çok sınırlı idi.Bu Dönemde yaptığımız çalışmalar:  

1-Nahiye içindeki mevcut su kanalı yapıldı  

2-Gölbaşı Mahallesinde bulunan su kanalı yapıldı.  

3-Şekersu Yolu Başladı ve Çelep Çayırından bağlandı.  

4-Uzungöl Bayburt Yolu Şekersu Köyüne kadar kazma kürek ile yapıldı.Hem yayla yolunun yapımı hem de bu yol için halk çalıştırıldı.Her haneye bir yer verildi.İnsanlar bu yolu kazma kürek ile yaptılar.   

5-Belediye Hizmet Binası yapıldı   

6-Ana caddenin betonlanması ve suyun kanala alınması yapıldı.   

7-Uzungöl’ün tüm mahallelerine içme suyu getirildi.   

8-Merkez İlk Okulu,Çamlık İlk Okulu ve Sağlık Ocağı yapıldı.   

9-Bataklık halinde olan ve şu anda turizme hizmet veren Gölbaşı Mahallesini tehdit eden Halduzen Deresinin ıslahı ve kanala alınması  

10-Uzungöl Çaykara yolunun yapılması   

11-Gölün dolmasını önlemek için DSİ’ye yaptırdığı göller(Son Dönem)   

UZUNGÖL: 1960’lı yıllarda Uzungöl’e elektrik getirilmesi nasıl oldu?   

Salih MANAV:Öncelikle şunu söylemek isterim.Biz aslında o dönemde Mevcut virajların bulunduğu mevkide SANTRAL kurma düşüncesinde idik.Ancak bazı olumsuz gelişmelerden dolayı bunu gerçekleştiremedik.Daha sonra İyidere’den elektrik alınması gündeme geldi.Belediye Meclisi olarak toplandık.Buna karşı çıkan arkadaşlarımız vardı.1 oy farkla İyidere’den elektrik alınması kararlaştırıldı.   Mustafa ÖZEN Ankara’ya gitti.Aylarca orada çalıştı.Sonuçta havai hat ile İyidere’den Uzungöl’e elektrik getirmeyi başardık.Çok ciddi bir miktarda ekonomik kaynağımızı buraya harcadığımızı biliyorum.    Uzungöl’e 1967-1968’li yıllarda elektrik getirilmiştir.Volvo marka bir motor ile Uzungöl’ü aydınlattık.Bizim Uzungöl’e elektrik almamız o dönemde çok büyük bir olay olarak görülmekte idi..Of’tan yukarı hiçbir yerde elektrik yoktu.Of Boğazına elektriği ilk getiren insan Mustafa ÖZEN’dir.Elektrik almak isteyenler bize müracaat ediyordu.Biz de para karşılığı onlara elektrik veriyorduk.   UZUNGÖL:1963 yılındaki mahalle muhtarlarımız kimlerdi?

Salih MANAV: 

                   Mahalle Adı                  Muhtar Adı
Alçakköprü Mahallesi Mehmet KIZILTAY
Çamlık Mahallesi Mehmet AYGÜN
Elmalı Mahallesi Hamit MUTLU
Yeni Mahalle Hüseyin AKYÜZ
          1963 seçimleri sonucu seçilen Uzungöl’e bağlı Köy Muhtarlarımız
Arpaözü Köyü Mustafa AKYÜZ
Çayıroba Köyü Osman EROĞLU
Demirkapı Köyü Nihat KURT
Derindere Köyü İsmail KOÇ
Köseli Köyü Abdülvahap ÇAKMAK
Şekersu Köyü Halim KAYA
Taşkıran Köyü F.Coşkun ÇELEBİ
Yayla Önü Köyü Dursun TÜRK

Kaynak:1963 Trabzon Yıllığı      1963’teki Uzungöl Belediyesinin 4 Mahalle,9 köy ve 2911 nüfusu bulunmaktadır. Belediyenin 2 memuru,3 dükkanı ve 1 gazinosu bulunmaktadır.  

Ve bir nostalji:1965 ve 1966 Uzungöl Belediyesi gelir ve giderleri:

                 Yıl       1965         1966
                 Gelir        93.892,32          83.480,72
                 Gider        48.889,89          68.493,60 

     Evet…Seçim ile gelen ilk Belediye Başkanımızı anlatmaya çalıştık sizlere.Bir dergide Onunla ilgili yayınlanan birkaç cümle ile bitirmek istiyoruz sözlerimizi. 

"02.06.2000 tarihinde öldü.Ama geride onu hatırlatacak pek çok anı ve eser bırakarak. Hoşgörü ve sevecen kişiliği ile insanlarda saygı uyandırdı. İnsanların kederlerine ve sevinçlerine ortak olmayı çok iyi bildi. Bu yorgun Demokrat Bu Dünyadan göçüp giderken bile hiç kimseye haber vermedi.Sessizce çekip gitti kimseye yük olmadan.   Bir gün Uzungöl’e bakmak için yüksekçe bir tepeye çıkarsanız O’nu düşünün. "

AŞAĞILARDA BİR YERDE ONU GÖREBİLİRSİNİZ            

1963 UZUNGÖL BELEDİYESİNE BAĞLI KÖYLER:    Değerli Okuyucularımız…Dergimizin bu bölümünde 1963’te Uzungöl Belediyesine bağlı olan Köylere ait o günkü istatistiki bilgileri veriyoruz. 

       KÖY ADI Arpaözü Çayıroba Demirkapı Derindere Köseli Şekersu Taşkıran Yaylaönü Toplam
OKUL - + + - + - + + 32
EĞİTİM(OKUMA) ODASI - - - - - - - - -
CAMİ + + + + + + + + 38
DEVLETÇE YAPILAN İÇME SUYU - - - - - + + - 8
TELEFON - - - - - - - - -
ELEKTRİK - - - - - - - - -
SAĞLIK OCAĞI - - - - - - - - -
SAĞLIK EVİ - - - - - - - - -
ANA VE ÇOCUK SAĞLIĞI İSTASYONU   -   -   -   -   -   -   -   -   -
ÖZEL İDARE DİSPANSERİ - - - - - - - - -
KÖY EBE VE SAĞLIK MEMURU BULUNAN SAĞLIK EVİ   -   -   -   -   -   -   -   -   -
JANDARMA KARAKOLU - - - - - - - - -
KÖY ODASI - - - - - - - - -
SELEKTÖR BİNASI - - - - - - - - -

NOT: 1963 TRABZON İL YILLIĞINDAN ALINMIŞTIR.     1963-1973 Döneminde Belediye Encümen Üyeliği yapan Salih MANAV ve arkadaşları Nazım KAYAOĞLU,Ahmet HÜSEYİNPAŞAOĞLU ve Cemal GÖZ   Bir Dönem Uzungöl Siyasetinin Temel Yapı Taşları Görevini üstlenen Mustafa ÖZEN ve Salih KOCAMAN….İkisi de Uzungöl’ümüz için yıllarca çalıştılar,emek verdiler ve günün birinde son yolculuklarına uğurlanarak aramızdan ayrıldılar. 

 
< Önceki