Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

ANASAYFA arrow TURİZM >
TURİZM >
YUVAM PANSİYON Yazdır E-posta
Yazar Hilmi KANIK   

YUVAM PANSİYON

Uzungöl'deki Eviniz...

Göle sadece 50 m.Mesafe tam olarak gölü gören:Mutfak,TV,İnternet, ve kaloriferi ile evinizi aramayacaksınız.Pansiyonlar aile tipi olup ;çocuk odası,ebeveyn odası,mutfak ve banyo bölümlerinden oluşmaktadır.

İLETİŞİM:

0 462 6566264

0 505 5267429 

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 3713

 
UÇMANIN KEYFİNİ BİRLİKTE YAŞAYALIM Yazdır E-posta
Yazar Hilmi KANIK   

   Tuzimde Trabzonumuzun incisi olan Şirin Beldemiz Uzungöl Mayıs ayında bambaşka bir heyecana daha ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşayacak.Trabzon Belediyesi Tarafından organize edilen 1.Trabzon Uluslararası Havacılık Şenliği 8,9,10 Mayıs Tarihlerinde Trabzon ve Uzungöl de yapılacak.

   Bizler de bu Şenlik programını sizlerle paylaşıyoruz.

          TARİH:08 Mayıs 2009 Cuma

              YER:TRABZON  BEŞİRLİ SAHİLİ

              Saat.13.00

                                ETKİNLİKLER:

       1-Açılış

        2-Serbest Paraşüt atlayışları

       3-Akro Uçakları gösterisi

      4-Paramotor ve Motorlight Uçuşları

      5-Model Uçak Gösterileri

 

               TARİH:09 Mayıs 2009 Cumartesi

                   YER:UZUNGÖL    

    Saat 7.30'da Trabzon Belediyesinin önünden Trabzon Belediyesine ait otobüsler ücretsiz olarak Uzungöl'e hareket edeceklerdir

                    E T K İ N L İ K L ER      

      SAAT:09.00   

    1-  Yamaç paraşütü  Uçuşları

   2-  Serbest Paraşüt Uçuşları

   3- Yamaç Paraşütü Tandem(İkili)Uçuşları

   4-Paramotor ve Microlight Uçuşları

   5-Kapanış

       TARİH:10 Mayıs 2009-PAZAR

           YER:UZUNGÖL

     Saat.09.00  

   Trabzon Belediyesine ait Otobüsler saaat 7.30 da Trabzon Belediyesinin önünden ücretsiz olarak Uzungöl'e hareket edecektir.

               E T K İ N L İ K L E R   

        1-Yamaç paraşütü uçuşları

        2-Yamaç Paraşütü Tandem (İkili) Uçuşları

        3-Serbest paraşüt Akro gösterileri

      SAAT:15.00 ÖDÜL TÖRENİ VE KAPANIŞ

HAFTA SONU TÜM TRABZON DOSTLARINI UZUNGÖL DE BULUŞMAYA DAVET EDİYORUZ... 

  

Yorumlar (1) | Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 3038

 
KELEŞ MOTEL Yazdır E-posta
Yazar Hilmi KANIK   
   UZUNGÖL GÖLBAŞI MAHALLEMİZDE YER ALAN BİR PANSİYONUMUZDUR

Yorumlar (1) | Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 5392

 
Uzungöl'e ziyaretçi akını Yazdır E-posta
Yazar Abdullah Düzgün   
Uzungöl 

Geçtiğimiz sezon Uzungöl turistlerin gözde tatil merkezlerinden biri oldu. Bu sene ziyaretçi sayısındaki artış turizm sektörünün yüzünü güldürdü. 

Yorumlar (2) | Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 4038

 
TURİZM TANITIM KÖŞESİ (YAZ YOLU) Yazdır E-posta
Yazar Hilmi KANIK   

   Değerli Dostlar…Yaz yolu Bölgemiz  Kültüründe çok farklı bir yere ve öneme sahiptir.Çünkü insanlarımız geçmişte geçimlerini tamamen tarım ve hayvancılıktan sağlıyorlardı.Hayvancılıkta ise Yaylaya gitmek ve yaylacılık yapmak bir yerde zorunlu idi.İşte şimdi biz sizlere yaylaya giderken kullanılan bu yaz yolunu tanıtmaya çalışacağız.

   Taşkıran,Elmalı Mahallesi,Köseli Köyü,Alçakköprü,Kastel,Çamlık,Meryemli ve Filak’tan yaylaya çıkacak olanlar Meryemli-İnceli patika yolunu kullanarak Büyükköy’ün üst tarafında bulunan Goşon’a çıkıyorlardı.Hocalı Mahallesi ve Gölbaşı Mahallesinden yaylaya gidecekler ise Büyükköy yolunu takip ederek Goşon’a çıkmakta idiler.İki yol burada kesişmekte idi.Bundan sonra yaylaya çıkarken ve yayladan dönerken takip edilen yol ve yolun yürüme olarak ne kadar sürdüğü ortalama olarak şu şekildedir.


GİDİLECEK YOLUN ADI
  
YAYLAYA ÇIKIŞ SÜRESİ
YAYLADAN DÖNÜŞ SÜRESİ
 
Büyükköy-Goşon
 10 dakika
 5 dakika
 
Goşon-Tump
 80 dakika
 40 dakika
 
Tump-Gambuledre
 40 dakika
 20 dakika
 
Gambuledre-Mesonupaza
 20 dakika
 10 dakika
 
Mesonupaza-Meteris
 10 dakika
 5 dakika
 
Meteris-Limni Gabanı
 20 dakika
 10 dakika
 
Limni Gabanı-Balestal
 40 dakika
 40 dakika
 
Balestal-Gaduredra
 40 dakika
 20 dakika
 
Gaduredra-Corğorim
 40 dakika
 20 dakika
 
Corğorim-Burnaz
 40 dakika
 20 dakika
 

Bu verilerden de anlaşılacağı gibi Yaylaya çıkarken 5-6 saat süren yaz yolu yayladan dönerken ise 3-3.5 saat sürmektedir.

Uzungöl’ümüzü ziyaret edip bu doğa harikası yaz yolunu kesinlikle tavsiye ederiz.Çünkü yaz yolu konuklarımıza hayatları boyunca unutamayacakları muhteşem bir gün yaşatacaktır.Bundan kesinlikle eminiz.Şimdi bu dostlarımıza yaz yolunu anlatmaya çalışalım.

Uzungöl Merkez Mahallesinden Büyükköy Mahallesine doğru giden araba yolunu takip ederek yola başlayacaksınız.Burada Uzungöl’ün eski evlerini görme ve muhteşem resimler çekme şansına sahipsiniz.Buradan yolu takip ederek Goşon’a çıkarsınız.Bu yolu 10-15 dakikada yürümüş olursunuz.Goşon’dan itibaren Yolculuğunuza ormanın içinde çam ağaçlarının enfes havası eşliğinde devam etmek durumundasınız.Düz bir yolda hiç yorulmadan ve yaklaşık 40 dakikalık bir orman içi yürüyüşten sonra Tump Tepesine çıkmış olursunuz.Burada bir yandan biraz dinlenir bir yandan da Uzungöl’ün  o muhteşem görüntüsünü kuş bakışı izleme şansına sahip olursunuz.Hem güzel resimler çeker hem de görmüş olduğunuz manzara karşısında hayretler içinde kalırsınız.

Tumptan  sonra yaklaşık olarak 40 dakika daha yürüdükten sonra Gambuledreye çıkarsınız.Bu şekilde ormanlık alanı tamamlamış olursunuz.Gambuledreden sonra yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş ile Mesonupaza mevkiine ulaşmış olursunuz.Burada birbirinden güzel Greni mezirelerini seyrederken tadına doyamayacağınız,ömrünüz buyunca belki de bir daha içemeyeceğiniz buz gibi kaynak suyunu içerek yorgunluğunuzu gidermiş olacaksınız.Mesonupaza’dan biraz daha yükseldiğiniz zaman yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüşten sonra artık Meteristesiniz.Meteris , Karaster yaylasının tam altında bulunmaktadır.Artık tırmanmayı bırakıp yönünüzü kuzeye çevirmek durumundasınız.Bu durumda ise sizleri hayretler içinde bırakacak birbirini izleyen tepeler ile karşılaşırsınız.Tıpkı labirent gibi.Birini geçersiniz karşınıza diğeri çıkar.

Meteristen 20 dakikalık bir yürüyüşün ardından Limni Gabanına varmış olursunuz.Burada kuş bakışı çevreyi seyredebilirsiniz.Çok güzel resimler çekebilirsiniz demiyoruz artık.Çünkü yol boyu zaten sürekli resim çekeceksiniz.Hemen bir uyarı.Yanınıza yolculuğa çıkmadan önce fotoğraf makinesi için yedek film almayı sakın ihmal etmeyin.Sonra dağ başında filminiz biter.Pişman olursunuz.”Bu kadar güzel manzarayı nasıl görüntüleyemedim” diye.

Limnii Gabanından yürümeye devam ettiğinizde 40 dakikalık bir yürüyüşten sonra bir tepeyi daha aşmış olursunuz.Aştığınız bu tepenin adı Balestal’dır.Balestal’dan gene 40 dakika yürüdüğünüzde bu defa Gaduredraya ulaşmış olursunuz.Kuş bakışı doğayı seyredebilmek için burada 15-20 dakika dinlenmelisiniz.Gaduredra’dan da gene 40 dakika yürüdüğünüzde artık yaylaya çıktınız demektir.Bulunduğunuz yer Corğorim’dir.Burada yiyeceklerinizi çıkarıp buz gibi soğuk suyun yanında bir güzel karnınızı doyurma şansınız var.Bunun yanında mükemmel doğa resimleri de çekebilirsiniz.Corğorim’den yine 40 dakika daha yürüdüğünüzde artık bulunduğunuz yerin adı Burnaz’dır.Artık Uzungölün birbirinden güzel Yayla evlerini ve muhteşem doğasını izleme şansınız var.Kuzey tarafınızda Staliya(Büyük Yayla),Multat Yaylası ile Derindere;Batınızda Tabanoz Yaylası ve Traş Gabanı;Güneyinizde ise Şekersu Köyü ile Veli Yaylası bulunmaktadır.Gönlünüzce ve tabi ki enerjinize bağlı olarak istediğiniz yaylayı gezme şansına sahipsiniz.

Evet…Değerli Uzungöl Dergisi okuyucuları….Bilenler bilir tabi ki.Bizler bu yazıyı hazırlarken hem bilenlere bir nostalji yaptırmak istedik.Anılarını tazelemek istedik.Hem de Uzungölümüzü ziyarete gelen dostlarımıza bu güzellikleri anlatmaya çalıştık.Ama hepimiz çok iyi biliyoruz ki güzellikler anlatarak değil yaşayarak hissederek anlam kazanır.

O ZAMAN NE DURUYORUZ…HAYDİ BAKALIM YAZ YOLU İLE HEP BİRLİKTE YAYLALARA ÇIKALIM.HORON OYNAYARAK,HALAY ÇEKEREK…  120 dakikalık bir yürüyüş ile karşıdaki ormanı geçerek.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 4638

 
Yemyeşil bir doğa, yaylalar ve göller Yazdır E-posta
Yazar Abdullah Düzgün   


Uzungöl, çevresinde yer alan yaylaları ve buzul gölleri ile yayla turizminin en gözde yerlerinden... Burada doğanın ne kadar cömert olduğunu mutlaka görmelisiniz...

 

 Uzungöl resimleri

 

Yorumlar (36) | Favori olarak ekle (5) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 31028

 
Uzungöl'de turizm Yazdır E-posta
Yazar Abdullah Düzgün   

Uzungöl bir köy, yayla ve eğlence yeridir. Turistik pansiyonları, alabalık lokantaları, küçük resort tipi otelleri ve doğal manzarası ile, az bulunur güzellikte gezi ve konaklama yeridir.

Uzungöl doğal manzara izleme, yürüme, tırmanma ve botanik (bitki örtüsü incelemeleri) turizmine uygun bir yerdir. Uzungöl'de, bir vadi içinden akan temiz, berrak sulu bir dere, dar ve uzun küçük bir göle dökülür ve oradan taşarak akar ve Of kasabasından denize ulaşmak üzere Solaklı deresine (çayına) katılır. Bu temiz ve berrak sulu dere ve oluşturduğu göl karaçam ve diğer karadeniz dağ ağaçlarından oluşan ormanla çevrilidir.

Uzungöl'ün bulunduğu bölge daima bulutludur. Gökyüzünün mavisi, güneş, bembeyaz bulut, yemyeşil orman ve berrak sudan oluşan manzara insanın iştahını açar. O nedenle Uzungölde yenen alabalık daha lezzetlidir. Üstelik, alışılagelmiş turistik tesis tarifelerine kıyasla, uzungöldeki lokanta (emek) ve konaklama ücretleri düşüktür. (Hava yazın güneşliyken dahi serindir. Buna dikkat edin!)

 

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 12205

Devamını oku...