Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

FİLAK MAHALLESİ CAMİİ Yazdır E-posta
Yazar Hilmi KANIK   

   Bu Camimiz Uzungöl Merkez Yeni Mahalleye bağlı Filak Mahallemizde bulunmaktadır. Hicri 1216-Miladi 1800 Yılında inşa edilmiştir.Dikdörtgen şeklinde inşa edilen Caminin Beden Duvarları Zemin Taş Hizasına kadar Düzgün kesme taştan yapılmıştır. Caminin üst kısmı tamamen ahşap malzemeden yapılmıştır.Caminin çatısı 4 omuz kırma olup saçla kaplanmıştır.Saçakları oldukça geniş tutulan caminin saçak kısmı ile birlikte örtü malzemesi de yenilenmiştir.Ahşap malzemeden yığma olarak inşa edilen caminin Beden duvarlarının sadece Güney Tarafında altlı üstlü olarak dikdörtgen şeklinde 4 pencereye yer verilerek caminin iç kısmı aydınlatılmıştır.Caminin batı duvarına bitişik üç ahşap sütüna oturtulan ve iki katlı olan ikinci bir kapalı son Cemaat yeri bulunmaktadır.

filak-1.jpg

   Yapının kuzeyinde bulunan son Cemaat yerinin oldukça dar tutulduğu ve ikişer dilimli kemerler ile oluşturulan beş penceresi ile dışa açılmış olduğu görülmektedir.Son Cemaat yerinin ortasından iki kanatlı cevizden yapılmış ahşap bir kapı ile Harem Kısmına geçilmektedir.Ahşap Kapı Söveleri ve Kanatları üzerinde değişik şekilde işlenmiş Geometrik ve bitkisel süslemeler bulunmaktadır. Caminin Kapı Kanatları üzerinde Alt Bölümlerde Geometrik süslemeler bulunurken üst kısımlarda ise birer hilal içinden çıkıp yukarıya doğru uzayıp giden stilize edilmiş lale çiçekli bitki motifleri ve selvi ağacı motifleri bulunur.

filak-2.jpg

   Giriş kısmının üstünde bulunan ve iki ahşap sütüna oturtulan mahfil ortadan iç mekanlara doğru 70 cm lik bir çıkıntı yaparak Müezzin Köşkünü oluşturmaktadır.Yukarıya doğru kademeli olarak yükselmekte olan Müezzin Köşkünün kademeli olarak her yüzü değişik bitkisel ve geometrik desenler ile süslenmiştir. Haremin üzerini örten düz tavanın ortasında oldukça hareketli bir tavan göbeği bulunmaktadır.Tamamı ahşap yapılan mihrap nişi gittikçe daralmaktadır.Yaşmak Kısmı dilimli ve sarkıtlı bir kemeri anımsatan bir süsleme ile son bulmaktadır.Mihrap Nişi birbirine paralel halat işlemeli üç kuşak ile kesilerek yukarı doğru bir kademe oluşturmaktadır. Mihrabın yan yüzlerinde en dış tarafa uzayıp giden Halat Motifleri ile bunun yanında dikdörtgen panolar içinde bitkisel işlemeli,dört katlı dolap nişleri bulunmaktadır.

filak_4.jpg

   Ortasında yılankavi şekillerin arasına alternatif olarak yetiştirilen lale ve çam kozalakları bulunmaktadır.Süslemeler mihrabın her iki tarafına da simetrik olarak işlenmiştir. Mihrabın üst kısmında asil mihraptan daha küçük olan ahşaptan yapılmış ikinci bir mihrap bulunur.Mihraba bitişik olarak Ahşaptan yapılan Minberin her iki aynalığı da bitkisel ve geometrik dekorlar ile süslenmiştir.İki bölüme ayrılan Minber Korkulukları oldukça zarif yapılmış olup dörder boğumludur.Minberin kısım kapısı üzerinde oldukça ilginç geometrik şebekeli bir taç kısmı bulunmaktadır.Caminin Kuzey köşesinde bulunan kürsü kesik koni şeklindedir.


Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 1930

Bu yazıya ilk yorumu yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3

 
< Önceki   Sonraki >