Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

ZİHNİ ABİ AĞLATTI
Yazar Hilmi KANIK   

Aslen Uzungöl’lü olan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Magosa Gelincik Köyünde ikamet eden Cemal GÖZ Ağabeyimizin  oğlu   Zihni GÖZ Kıbrıs’ta hayatını kaybetti.

   Bundan 15 gün öncesine kadar hiçbir sağlık sorunu bulunmayan Zihni Abimiz üşütme şüphesi ile 15 gün önce doktora gitti.Yapılan tahlil ve testlerin sonucunda Akciğer Kanseri hastalığına yakalandığı anlaşılan Zihni Abimiz için zaman kaybetmeden tedavisine başlandı.Ancak   ne yazık ki Sevgili Zihni Abimiz için geç kalınmıştı.15 gün gibi kısa bir sürede  Zihni Abi aramızdan ayrılarak bütün Uzungöl’ü göz yaşlarına boğdu.

   1955 Doğumlu olan ve 59 yaşında aramızdan ayrılan Zihni Abimizin beklenmeyen ölümü bizleri göz yaşlarına boğarken Sevgili Zihni Abimiz 09 Mart 2013 Pazar Günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Magosa Kenti Gelincik Köyünde kılınan cenaze namazının ardından aynı köyde bulunan aile kabristanlığında defnedildi.

   Beklenmeyen Ölüm ile Bütün Uzungöl’ü göz yaşlarına boğan Sevgili Zihni Abimize Allah’tan rahmet,başta kederli ailesi olmak üzere bütün Uzungöl Halkımıza,Van’da bulunan hemşerilerimize ve Kıbrıs Gelincik Köyünde bulunan hemşerilerimize baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

İLETİŞİM:0 392 3812220-

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 1765

 
Fatma Anne Ağlattı
Yazar Hilmi KANIK   

FATMA ANNE BİR MELEK GİBİ UÇUP GİTTİ

   Uzungöl Çamlık Mahallemizin önemli değerlerinden Merhum İsmail AYGÜN(Hasanoğlu)’nun dün vefat eden Eşi Fatma AYGÜN 24 Şubat 2014 Pazartesi Günü Öğle namazına müteakip Uzungöl Merkez Camiinde kılınan cenaze namazının ardından Kastel Mahallesinde bulunan aile kabristanlığında defnedildi.

hasanolu-5.jpg

   1940-1970 yılları arasında Uzungöl siyasetinin en önemli yapı taşlarından biri olan Merhum İsmail Amcamızın Eşi,Uzun seneler Uzungöl Beledi,yesine Muhasebeci olarak çok değerli hizmetler verip buradan Emekli olan Mehmet AYGÜN Abimizin annesi,senelerdir Araştırmacı kişiliği,yazdığı kitaplar ve Topluma hizmet anlayışı ile çeşitli ortamlarda Uzungöl’e hizmet sevdası ile yaşayan Araştırmacı yazar Abimiz Sevgili Hasan DÜZGÜN ve Mehmet KALYON(Gandal) Abilerimizin  kayınvalidesi  Fatma Annemizin vefatı bütün Uzungöl’ü göz yaşlarına boğdu.

hasanolu-6.jpg

   Fatma Annenin cenaze namazına katılım oldukça fazla oldu.Yüzlerce vatandaşın  katıldığı cenaze namazına Uzungöl Belediye Başkanı Abdullah AYGÜN,CHP Çaykara İlçe Başkanı Mehmet YAZICI,Ak Parti Çaykara İlçe Başkanı Temel ŞİMŞEK,Saadet Partisi Çaykara İlçe Başkanı Mehmet Nuri  KADIOĞLU,CHP  Çaykara Belediye Başkan Adayı  Katip ÇOLAK,MHP Çaykara Belediye Başkan Adayı Dursun Ali SEVİNÇ,Ak Parti Çaykara Belediye Başkan Adayı Hanefi  TOK ve yüzlerce vatandaş katıldı.

hasanolu-7.jpg

    Uzungöl Merkez Camii İmamı İsmail ŞEN’in dualarının ardından Çaykara Müftüsü Ali Fuat BAYCAN Fatma Annenin cenaze namazını kıldırdı.Daha sonra Fatma Anne göz yaşları ve dualar eşliğinde Kastel Mahallesinde bulunan aile kabristanlığında defnedildi.

   Merhum Fatma Anne’ye Allahtan rahmet başta Sevgili Mehmet AYGÜN ve Araştırmacı Yazar Abimiz Sevgili Hasan DÜZGÜN olmak üzere tüm aile halkına ve de Uzungöl Halkına Baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

İLETİŞİM:0 505 5806124-Mehmet AYGÜN-Oğlu

0-532 2269748-Hasan DÜZGÜN-Damadı

0 532 2958699-Mehmet KALYON-Damadı

 TARİHTEN BİR YAPRAK-HASANOĞLU

   İnsanoğlu bu.Doğar ,büyür,yetişkin olur sonra da günün birinde ardında bıraktığı eserler ile anılır ya da bırakmadıkları ile unutulup gider.Belki  de Fatma Annemizin vefatı bizlere çok geç kalınmış bir yazıyı kaleme almak zorunda bırakacak.İşte bizler bu yazımızda sizlere Merhum Hasanoğlu  Amcamızdan söz etmek isteriz.

hasanolu-8.jpg

   Yazımızın başında da ifade ettik.Uzungölümüzün yaklaşık 30-40 yılına damgasını vurmuş çok değerli bir yöneticimiz Sevgili İsmail Amcamız ya da insanların onu tanıdıkları şekli ile söylemek gerekirse HASANOĞLU Amcamız.

   1908 yılında Uzungöl ‘de doğdu İsmail Amcamız.Toplumun her kademesinde çeşitli görevlerde bulundu.En önemli özelliğ olan uzlaşmacı ve topluma faydalı insan olma özelliğinden dolayı İsmail Amcamız her zaman toplum ile birlikte oldu.Toplum ile birlikte hareket etti.

hasanolu-9.jpg

    Düğün oldu İsmail Amca en önde yer aldı.Cenaze oldu İsmail Amcamız toplumu yönlendirdi,toplumun acılarını paylaştı.1940’lı yıllar yokluk ve kıtlık yılları.İnsanların en çok sıkıntılı oldukları yıllar.Ve de Merhum İsmail Amcamız insanların bu sıkıntılarına çare olabilmek için gece gündüz çalıştı.

hasanolu-2.jpg

   İsmail Amcamızın Sosyal ve Kültürel Anlamdaki bu gayretleri ona 1950 yılında muhtarlık kapısını açıyordu.Ve de 1950-1960 yılları üst üste iki dönem  Uzungöl’de insanların tabiri ile HASANOĞLU dönemi yaşanıyordu.Bir çok sıkıntılarla muhtarlığını başarılı bvir şekilde yürütmüş ve de insanların parmak ile gösterecekleri bir muhtar olmayı başarmıştı İsmail Amcamız.Barburt’tan Uzungöl’e yayla tarafından yapılan yol onun döneminde başlamış daha sonra ise 1963’lü yıllarda yol İsmail Amcamızın sayesinde Uzungöl’e ulaşmıştı.

   1960 Askeri İhtilalinde Siyasi tutuklu olarak yaklaşık 9 ay hapis yattı İsmail Amcamız.Ama o doğru bildiklerinden hiçbir zaman Asla taviz vermedi.

hasanolu-3.jpg

   Uzungöl’ün sınırları konusunda çok ciddi çalışmalar yaptı ve de Uzungöl’ün bu günkü mevcut sınırlarının korunmasını sağladı.Uzlaşmacı kişiliği yüzünden hem Uzungöl Halkı ile hem de komşu köyler ile çok iyi ilişkiler kurmayı başardı Merhum İsmail Amcamız

   1963 Mahalli İdareler  Genel Seçimlerinde Uzungöl’ün ilk Belediye Başkan Adayıydı İsmail Amcamız.Karşısında ise daha 29 yaşında gencecik bir delikanlı Mustafa ÖZEN vardı.Herkes HASANOĞLU rahat kazanır diye düşünüyordu.Ama  öyle olmamış seçimi Merhum Mustafa ÖZEN Amcamız kazanmıştı.Yine de Uzungöl’e ilk seçim heyecanını Sevgili İsmail Amcamız yaşatmıştı.

hasanolu-4.jpg

   1987 Yılında ise Eserlerini toplumun hizmetine amade ederek son yolculuğuna uğurlandı Merhum İsmail Amcamız.Benim burada özellikle Uzungöl Gençliğinden bir ricam olacak.Sevgili Gençler.Uzungöl’ün Kültürel Değerlerine sahip çıkalım ve de tanıyalım.Çünkü Hasanoğlu,Mustafa ÖZEN,Salih KOCAMAN,Mehmet ZEREN,Kadir İNAN,Tayyar Hoca  gibi değerler toplumumuzda kolay kolay yetişmiyor.Bu vesile ile Rahmetlik olan tüm Yöneticilerimize bir kere daha Allah’tan Rahmet diliyoruz.

 

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 1921

 
Değerlerimizi Öğreniyoruz
Yazar Hilmi KANIK   

DEĞERLERİMİZİ ÖĞRENİYORUZ

   Çaykara Kaymakamı Musa ÜÇGÜL Yönetiminde kurulan Değerler Eğitimi Ekibi okullar bazında çalışmalarına devam ediyor.

deer-1.jpg

 

   deer-2.jpg

   Çaykara Merkez Zeki Bilge Ortaokulu Müdürü Ebubekir ÇELİK yönetiminde kurulan Değerler Eğitimi ekibi Öğrencilere değerlerimizi öğretmek ve değerlerimizin kalıcı olmasını sağlamak amacı ile çeşitli etkinlikler planlayarak değerlerimizi yaşatmaya çalışıyorlar.

deer-3.jpg

   deer-5.jpg

   Her ay öğrencilere bir tiyatro gösterisi sunmayı planlayan Değerler Eğitimi ekibinin ilk tiyatro gösterisi 19 Şubat Çarşamba Günü Taşkıran Mustafa ÖZER Ortaokulu Çok Amaçlı salonunda gerçekleşti.

deer-4.jpg

   deer-6.jpg

   Elmaşekeri Çocuk Tiyatrosu tarafından gerçekleştirilen Doğruluk ve çalışkanlık temasının işlendiği “Saklı Bahçe”  konulu  tiyatro gösterisi öğrenciler tarafından büyük bir beğeni ile izlendi.Uzungöl İlkokulu ve Taşkıran M.Vehbi FETTAHOĞLU İlkokulu öğrenci ve öğretmenleri tarafından büyük bir beğeni ile izlenen tiyatro gösterisi öğrenciler tarafından kahklahalar ile ve de büyük bir beğeni ile izlendi.

deer-7.jpg

   Öğrenciler  bir yandan  doğru ve yanlış olan davranış şekilleri oyunlaştırılmış tiyatro gösterisi ile izlemenin mutluluğunu yaşarken diğer yandan da eğlenmiş oldular.

deer-8.jpg

   Tiyatro gösterisinden sonra fikirlerine baş vurduğumuz proje Organizatörü Çaykara Merkez Zeki Bilge Ortaokulu Müdürü Ebubekir ÇELİK  Bu Proje ile kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimizi çocuklarımıza kazandırmayı amaçladıklarını,eğitimde en önemli amaçlarından birinin çocuklara olumlu ve kalıcı davranışlar kazandırmak olduğunu ve kendilerinin  bu proje ile çocuklara bu değerleri kazandırmayı amaçladıklarını ifade etti.

deer-10.jpg

   Projelerinin çeşitli etkinlikler ile devam edeceğini belirten Okul Müdürü Ebubekir ÇELİK okullarda Değerler Eğitimi ile ilgili çeşitli yarışma ve sportif etkinlikler düzenlediklerini, yarışmalarda dereceye giren öğrencileri ise proje ekibi olarak çeşitli ödüller ile ödüllendirmeyi planladıklarını ifade etti.

deer-11.jpg

   Değerler Eğitimi Ekibi olarak tiyatro gösteriler5inin devam edeceğini belirten Okul Müdürü ÇELİK Mart ayında da bir başka Tiyatro gösterisi ile Öğrencilerin huzurunda olmayı planladıklarını ifade etti.

deer-kapak-1.jpg

   Yavrularımıza olumlu ve güzel değerler kazandırmak amacı ile yola çıkan Değerler Eğitimi Ekibimize ve bu ekibin kurulmasını ve çalışmasını sağlayan Çaykara Kaymakamımız Sayın Musa ÜÇGÜL’e,İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet HOŞOĞLU’na tüm Çaykara Halkı adına teşekkür ediyor çalışmalarında başarılar diliyoruz.

deer-kapak-2.jpg

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 2024

 
<< Başa Dön < Önceki 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 41 - 44 Toplam: 193

uzungölden manzaralar
uzungölden manzaralar
Uzungöl resimleri 2012
Uzungöl resimleri 2012
Açıklama: Uzungöl'ün 2012 yılında çekilmiş resimleri

erdal
güzel bir yer tavsiye ederim  
[URL=http://www.hamuracmamakinesi.com]hamur açma makinesi[/URL
Devam Et

Mesaj yazın
Mesajları okuyun

EN SON YORUMLAR

Hocam 1643 tarihli kaynağa başka yerde rastlamadım .Kaynağı neresidir.Sevgilerimle
Daha fazla...

Tesekkür
Babamin ölümü nedeniyle gerek gelerek gerek cenazeye katılan gerek telefonla bizleri yalnız birakmayan herkese tesekkür ederi
Daha fazla...

Muhterem Babam Mehmet Karaca`nin kardesi gibi sevdigi sevgili Amcam Nisan`nin vefati bizleri derinden üzmüstur.Rahmetli Amcama rahmet ve magfiret,kederli evlat...
Daha fazla...

Öğretmenler günü
Öğretmenlerimizin bu mutlu gününü en güzel dileklerimle kutlarken,rahmetli Tayyar Özen hocamızdan günümüze kadar hizmeti ...
Daha fazla...

Hilmi Hoca
Hocam öyle güzel bir tasvir yaptın ki ,şimdi kalkıp geliyorum.Ama bu soğuk havada bakalım bizi nasıl misafir edeceksin?Selamlar...
Daha fazla...