Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

ANASAYFA
Uzungöl turizm festivali hakkında Yazdır E-posta
Yazar FEHMİ AYGÜN   
uzungolsenlik2.jpgHer sene bilhassa yaz aylarında bir çok yerde tertiplenen şenlikler(festivaller) Uzungölde de ilk defa 2 Ağustos 2003 de tertiplenmiştir. Yaklaşık olarak 50 milyar liraya mal ola şenlikler yeni bir heyecan oluşturarak hemşerilerimizi bir araya getirmiş, ve gelecek yıllar için bir başlangıç oluşturmuştur. Şenlikler konusunda bunda sonra yapılacak işler için Belediye ve Dernek ortak bir çalışma başlattılar. Kişisel Görüşlerimiz ise şöyledir.

1. Önce İsim ne olmalıdır?
Bence Uzungöl gibi doğallığıyla ön plana çıkacak olan bir belde Türkçe bir isim kullanmalıdır. Festival değil şenlik kelimesi kullanılmalıdır. İsim Kısa ve Türkçe olmalıdır.

2. Şenlikler “Uluslar arası” veya “Ulusal” gibi büyük, ama içi doldurulamamış isimlerle isimlendirilmemeli.

Şimdilik Uzungöl ve belki çevre köyleri kapsamında düşünülmeli, birkaç sene sonra tecrübemiz arttıkça bölgesel, ulusal gibi hedefler düşünülmelidir.yaptığımız işi sindire sindire yapmalı, içi boş “uluslar asarsı şenlik” yerine içi dolu “yöresel şenlik” tercih edilemlidir.

3. Şenliklerin İsmi Turizm Şenliği de olmamalıdır.
Çünkü beldemizin böyle bir şenlik için yeterli alt yapısı, turizmcisi, turizm yatırımı, turizm kültürü yoktur. Antalya veya İstanbul’da olabilecek bir şenlik burada tertiplenirse korkarım ki yeterince ciddiye alınmayabiliriz.

4. Şenlikler Öncelikle Kendi halkımıza ve gurbetçilerimize yönelik olmalıdır.
Yurt içi ve yurt dışındaki gurbetçilerimizi ve yeni nesli, senenin uygun olan bir haftası boyunca Uzungöl’de toplayalım. Kendi aramızda hasret giderelim, yeni nesiller memleketlerine ısınsınlar. Şenlik faaliyetlerini önce kendi aramızda kendimize yönelik olarak tertipleyelim. Acemiliğimizi giderelim. Zamanla komşu köyler ilçeler iller katılabilir. Tabi ki bu orijinal faaliyetler turistlerin ilgisini çekecek ve onlarda katılacaktır. Bazen seyirci olarak, bazen katılımcı olarak.

uzungolsenlik.jpg5. Burada Şenlik faaliyetleri ne olabilir diye düşünelim.
Eskiden yaylaya çıktığımız gibi erken saatlerde yaylaya mezire’ lere çıkma, inme dinlenme yerlerinde kaval horon oynama, temsili yük taşımalar, kavalcı ile değirmen taşı taşımalar, koyun kesip gurama yapmalar, kız kaçırma oyunları, türkü söylemeler, irticalen atışmalar, doğa yürüyüşleri (traking değil), yemek yarışmaları…. Gibi. Bu faaliyetler artırılabilir, geliştirilebilir. Ancak mümkün olduğu kadar yerli, yöresel ve bölgesel olmalıdır.

6. Düzenlenecek olan faaliyetlere dışardan ses sanatçısı, sporcu, paraşütçü, folklorcu gibi ekipleri ücret karşılığı getirmekten mümkün olduğu kadar vazgeçmeliyiz.
Kendi ses sanatçımızı , sporcumuzu ve diğer değerlerimizi yetirtirmeliyiz. Eğer yoksa; yetiştirelim teşvik edelim. Şenlikleri değerlerimizle yapmalıyız taşıma sanatçı ve taşıma kültür öğeleriyle bir yere varamayız. Uzungöl zaman içerisinde etrafındaki köyler, ilçeler ve illerle birlikte bu işin altından kalkacak kadar bir lültür birikimine sahiptir diye düşünüyorum.

7. şenliklere duyulacak ilginin artması ve turistleri kalma zamanını artırmak için bazı sportif faaliyetlerde düşünülmelidir.
Mesela yürüme, tırmanma, nokta bulma (travers) bisiklet , yüzme, koşu, kamp gibi. Ancak bu faaliyetleri dışarıdan getirilecek sporcularla yaparsak iyi netice alamayabiliri.z ancak kendi aramızdaki koşu, yüzme, tırmanma yemek yarışmaları ilgi görebilir ve turistler tarafından katılım sağlanır. Bunun için turistik tesislerin bir birlik oluşturup belediye ve dernek ile ortaklaşa bir gayret içerisine girmeleri lazım diye düşünüyorum.
Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 11326

Yorumlar (7)
29-04-2007 15:14
Yorum
Öncelikle fikir oluşsun diye festival ile şenlik kelimelerinin anlamını açmak lazım.Festivalin anlamı, birkaç gün süren yaz eğlencesi şeklindedir.Bu belli bir yeri,bölgeyi ifade eder.Şenliğin anlamı ise topluca yapılan sevinç gösterisi şeklindedir.Bu bir yere bir bölgeye münhasır değildir.Aynı anda yurdun her tarafında da kutlanabilir.Bunun adını koyduktan sonra (mesela Uzungöl şenliği veya şenlikleri vs.)belli bir bölgeye veya yere ail olduğu ortaya çıkacak.Süresi ile alakalı problem olmayacaksa türkçe ifadelerin kullanılması tabiatın gereğidir. 
Diğer önemli bir konu ise Zirveye çıkmak tabiki çok önemlidir.Ancak zirvede devamlılığı yani orada kalmayı başarmak ondan daha önemli olduğunu unumayalım. 
Çünkü yapılacak etkinliğin adı ne olursa olsun bir sefer yapılmayacaktır.Dozunu iyi ayarlamak lazım.Yüksek doz verip hastayı öldürmeyelim.Bu bizim kişisel ve siyasi tercihimiz olmamalı.Birde yapılacak etkinliklerin özü ifade etmesi veya öze katkı sağlayacak faydalı şeyler olmalıdır. 
 
Olşuma katkı sağlayan ve sağlayacak olanlara teşekkür ediyorum. 
 
Salih Aygün Soma -Manisa
Yazan malbetli
30-04-2007 09:04
FESTİVAL İLE ŞENLİK
Svgili fehmi aygün ve tanıyamadığım salih aygün uzungölle ilgili düşüncelerinizi açıklarken yada toplumsal bir faaliyeti oluşturmada isim ve isim etrafında dönüyorsunuz elbette isim önemlidir ancak önce içini doldurun sonra o doluluğun neyi içerdiğini görün ona göre isim arkasından eşyanın tabiatına uygun düşecek biçimde ortaya çıkar sorun bu olmamalı geçmişteki başarısız ve sahipsiz deneme ne yazıkki tortularıyla geride kalmış ve bu oluşuma gönül verecekleri hayal kırıklığına düşürmüştür fehmi aygün dostumuzun amatör yaklaşımla başlamalı fikri doğrudur zaman neye karar verileceğine açık tutulmalıdır kendi sanatçını çağırma talebini anlamada zorlandım yörenin ensturmanı kavalın artık çalınmadığı veya çalmak için hiç ama hiç kimsenin teşvik edilmediği ortadadır yani bir hüsnü şenlendiriçimiz yok yani zurnanın ZIRT diyecek deliğinin kalmadığı noktada olduğumuzu hala anlamış değiliz derneklerin öncelikleri isimlerinde olduğu gibi kültürreldir ve ait oldukları yörenin kültürel faaliyetlerinden sorumludurlar ama görülüyorki dernek uzungöl kültürüyle değil siyasetiyle meşguldür korkarımki festival yada şenlik aynı siyasi hamleye kurban edilebilir çünkü dervişin fikri zikrinde saklıdır her neyse önce faaliyet sonra meyvasını yemek maalesef bugüne kadar bu olmamış ve olacağa benzememektedir ancak zaman ayırıp fikir beyanında bulunduğunuz için fehmi ve salih aygünlere teşekkür ederim kolay gelsin demekten başka birşey gelmiyor elden çünkü aynı mahallede yaşayıp buradan haberleştiğimize göre demekki buluşmamız ahırette olacaktır umarım başarılı olur saygılarımla
Yazan hasan
03-05-2007 16:02
FESTİVAL
BENCE EN GÜZEL FESTİVAL İSMİ >> ***2.GELENEKSEL UZUNGÖL TRİZİM FESTİVALİ***
Yazan serahli_asik
03-05-2007 16:04
FESTİVAL
PARDON :) ***2.GELENEKSEL UZUNGÖL TURİZM FESTİVALİ*** olmalıdir...
Yazan serahli_asik
03-05-2007 20:49
YİNE DOZU KAÇIRDIK
Sevgili kim lduğunu bilmediğim kardeşim.. 
Anladığım kadarıyla yazdıklarımı ya okumadın  
veya anlamadın.Aslında bilgi dağarcığımızın açılmasını amaçladım.Şenlik ile festivalin arasındaki farkı ortaya koymaya çalıştım.Ermeni soykırımı gibi ırkçı bir fikrin sahibi değilim. 
Kültürümüz buna müsaade etmez. 
 
Fakat gördüğüm kadarıyla biraz zorlamak lazım.İçimizdeki cevherler başka türlü ortaya çıkmayacak.Bakınız isimler gelmeye başladı. 
 
Ama lütfen ne yazarsanız yazın kırıcı olmayın.Başkalarını da anlamaya çalışalım.. 
 
Salih Aygün Soma -Manisa
Yazan malbetli
27-06-2008 15:22
Şenlik
Zannedersem,bu geçmişte işlenmiş bir konu.Ancak,bir ay sonra tekrarlanacak.Seneye inşallah o tarihte aranızda olmayı arzu ediyorum.Şenlik ya da festival,hepsi de aynı kapıya çıkıyor.Önemli olan güzel zaman geçirmek değil mi?Trabzonlu arkadaşlarım var,onları da kandırabilirsem,hep birlikte orada olmak istiyorum.Bu güzellikleri görmeden olmaz.Sizlere önümüzdeki ayda bol eğlenceler.Bol bol balık yiyin,ben balığı çok seviyorum.
Yazan Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
29-06-2008 16:46
Şenlik
Uzungöl de Şenlik yapma düşüncesi çok güzel isim yöreye uygun olsun yeter. Biz uzungöllü olarak bu gibi ve buna benzer şenliklerin düzenlenmesinde elbette yardımcı olmak zorundayız memleketimizi tanıtmak; uzungöl insanının %60 na yakın dışarıda gurbette veya muhacır yanı göçmen olarak gitmişler bu insanlarımızın bir araya getirmek ne kadar iyi olur çünkü insanlarımız bir birini artık tanımaz oldular hele genç nesil hiç de tanımıyor. Derneklerin öncülüğünde bu işler organize edilmeli aynı zamanda dernekler kış aylarında memlekette boş gezen delikanlıları kaval, kemeçe, tulum vb. oyun aletlerinin öğretmek gerekirse halk eğitim tarafından hocalar talep edil horon dahil olmak üzere geleneklerimizi devam ettirme lazım. Bu çalışmalar yapılırken Fehmi AYGÜN ün dediği gibi koyun kesmek kurama ve seyirler düzenlemek lazım. Bunları yapmakla mutlaka dernek öncülük yapması gerekmektedir. Ancak şunu da söylemeden geçemiyeceğim derneğede hem maddi ve hemde manevi yardım yapmak zorundayız başka türlü bu işler yürümez. Şuan gölbaşıda bir yol yapılması planlanmış ve başlanmak isteniyor bence yanlış o güzelim tabiatı yok etmek istiyorlar. Çıkar uğruna bu işler yapılıyor lütfen Uzungöl ü tabii güzelliğini bozmıyalım. Ben uzungölde yönetici olsam yol değil araç bile sokmazdım. Gelen turistler gezerek o güzelim havayı teneffüs etsinler. Oradaki havayı katiyen kirletirmezdım. Herkim öncülük yapar da (Fetival) veya şenlik yapılırsa çok iyi olur. Selamlar herkese kolay gelsin. M.AKYÜZ Çatalca İst.
Yazan mehmet akyüz

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3

 

Sayfayı paylaşın