Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

ANASAYFA arrow TURİZM > arrow Uzungöl Festivali
Uzungöl Festivali
Uzungöl turizm festivali hakkında Yazdır E-posta
Yazar FEHMİ AYGÜN   
uzungolsenlik2.jpgHer sene bilhassa yaz aylarında bir çok yerde tertiplenen şenlikler(festivaller) Uzungölde de ilk defa 2 Ağustos 2003 de tertiplenmiştir. Yaklaşık olarak 50 milyar liraya mal ola şenlikler yeni bir heyecan oluşturarak hemşerilerimizi bir araya getirmiş, ve gelecek yıllar için bir başlangıç oluşturmuştur. Şenlikler konusunda bunda sonra yapılacak işler için Belediye ve Dernek ortak bir çalışma başlattılar. Kişisel Görüşlerimiz ise şöyledir.

1. Önce İsim ne olmalıdır?
Bence Uzungöl gibi doğallığıyla ön plana çıkacak olan bir belde Türkçe bir isim kullanmalıdır. Festival değil şenlik kelimesi kullanılmalıdır. İsim Kısa ve Türkçe olmalıdır.

2. Şenlikler “Uluslar arası” veya “Ulusal” gibi büyük, ama içi doldurulamamış isimlerle isimlendirilmemeli.

Şimdilik Uzungöl ve belki çevre köyleri kapsamında düşünülmeli, birkaç sene sonra tecrübemiz arttıkça bölgesel, ulusal gibi hedefler düşünülmelidir.yaptığımız işi sindire sindire yapmalı, içi boş “uluslar asarsı şenlik” yerine içi dolu “yöresel şenlik” tercih edilemlidir.

3. Şenliklerin İsmi Turizm Şenliği de olmamalıdır.
Çünkü beldemizin böyle bir şenlik için yeterli alt yapısı, turizmcisi, turizm yatırımı, turizm kültürü yoktur. Antalya veya İstanbul’da olabilecek bir şenlik burada tertiplenirse korkarım ki yeterince ciddiye alınmayabiliriz.

4. Şenlikler Öncelikle Kendi halkımıza ve gurbetçilerimize yönelik olmalıdır.
Yurt içi ve yurt dışındaki gurbetçilerimizi ve yeni nesli, senenin uygun olan bir haftası boyunca Uzungöl’de toplayalım. Kendi aramızda hasret giderelim, yeni nesiller memleketlerine ısınsınlar. Şenlik faaliyetlerini önce kendi aramızda kendimize yönelik olarak tertipleyelim. Acemiliğimizi giderelim. Zamanla komşu köyler ilçeler iller katılabilir. Tabi ki bu orijinal faaliyetler turistlerin ilgisini çekecek ve onlarda katılacaktır. Bazen seyirci olarak, bazen katılımcı olarak.

uzungolsenlik.jpg5. Burada Şenlik faaliyetleri ne olabilir diye düşünelim.
Eskiden yaylaya çıktığımız gibi erken saatlerde yaylaya mezire’ lere çıkma, inme dinlenme yerlerinde kaval horon oynama, temsili yük taşımalar, kavalcı ile değirmen taşı taşımalar, koyun kesip gurama yapmalar, kız kaçırma oyunları, türkü söylemeler, irticalen atışmalar, doğa yürüyüşleri (traking değil), yemek yarışmaları…. Gibi. Bu faaliyetler artırılabilir, geliştirilebilir. Ancak mümkün olduğu kadar yerli, yöresel ve bölgesel olmalıdır.

6. Düzenlenecek olan faaliyetlere dışardan ses sanatçısı, sporcu, paraşütçü, folklorcu gibi ekipleri ücret karşılığı getirmekten mümkün olduğu kadar vazgeçmeliyiz.
Kendi ses sanatçımızı , sporcumuzu ve diğer değerlerimizi yetirtirmeliyiz. Eğer yoksa; yetiştirelim teşvik edelim. Şenlikleri değerlerimizle yapmalıyız taşıma sanatçı ve taşıma kültür öğeleriyle bir yere varamayız. Uzungöl zaman içerisinde etrafındaki köyler, ilçeler ve illerle birlikte bu işin altından kalkacak kadar bir lültür birikimine sahiptir diye düşünüyorum.

7. şenliklere duyulacak ilginin artması ve turistleri kalma zamanını artırmak için bazı sportif faaliyetlerde düşünülmelidir.
Mesela yürüme, tırmanma, nokta bulma (travers) bisiklet , yüzme, koşu, kamp gibi. Ancak bu faaliyetleri dışarıdan getirilecek sporcularla yaparsak iyi netice alamayabiliri.z ancak kendi aramızdaki koşu, yüzme, tırmanma yemek yarışmaları ilgi görebilir ve turistler tarafından katılım sağlanır. Bunun için turistik tesislerin bir birlik oluşturup belediye ve dernek ile ortaklaşa bir gayret içerisine girmeleri lazım diye düşünüyorum.

Yorumlar (7) | Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 11325

 

Sayfayı paylaşın