Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

ANASAYFA
Tulum ve kaval Yazdır E-posta
Yazar Hilmi KANIK   

Söyleşi: Dursun Ali İnan 

Kavalın Uzungöl’ün yöresel bir çalgısı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak kaval ile birlikte Tulumun da Beldemizde sürekli çalınan bir müzik aleti olduğunu söyleyerek sözlerimize başlamak istiyoruz.

Tulum Uzungöl’ün en eski ve de en önemli müzik aletlerinden biridir. Uzungöl ve yöresinde 10 tane ünlü tulumcunun olduğu söylenmektedir. Ancak bunlardan yalnızca 4 tanesinin ismine ulaşabildik. Bunlar;

1-Davut AKYÜZ

2-Gotli’dan (Demirli) Hatip

3-Filak’tan Topçi(Mustafa TALAY)

4-Mehmet KARAGÖZ(DAĞAR) Aynı zamanda Kemençe de çalmaktaydı.

5-Mustafa ŞEN(ŞAŞOĞLU)Halen çalmaktadır.

KAVAL: Kavalın Uzungöl’de çok eskiden beri çalındığı bilinmektedir. Öyle ki günümüzde Uzungöl’de kaval çalabilen insan sayısı 10’u bile bulmazken; eskiden her mahallede onlarca kaval çalabilen insan bulunmaktaydı. Burada Tulum ve Kavalın unutulmaya yüz tuttuğunu ve yeni yetişen gençlerimizin kaval çalabilenler tarafından yetiştirilmesi gerektiğini sözlerimize eklemek isteriz.

Geçmişten günümüze kadar Uzungöl’de kaval çalabilenlerden isimlerini bulabildiklerimiz şunlardır; Burada şunu eklemek istiyoruz. Yeni kavalcılarımızın isimlerine ulaştıkça ilerleyen sayılarımızda onları da yayınlamaya devam edeceğiz.

1-Mehmet AKYÜZ(Mehmet Hoca )                                               

2-Ahmet AKYÜZ(Ahmet Hoca)

3-Şükrü SOYLU

4-İsmail SOYLU

5-İsmail EROĞLU

6-Kibar EROĞLU

7-Şükrü EROĞLU

8-Hasan İNCİ(Halilego)

9-Gumgum(İnceli Mahallesinden)

10-İbrahim ÖZTÜRK(Badragel)

11-Yusuf AKYÜZ

12-Niyazi SEZGİN

13-Mustafa MENAP

14-Dursun GENEL

15-Mustafa TALAY(Topçi)

16-Salih SEZGİN

17-Mehmet KARAGÖZ(Dağar)

18-Dursun Ali EŞ

19-Mehmet YAZICI(Şehitoğlu)

20-Arif YAZICI

21-Mehmet MENAP

22-Mustafa ÖZTÜRK

23-Abdülmecit KARACA

24-Mustafa ŞEN

25-Mustafa MANAP


Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 10268

Yorumlar (5)
23-09-2007 10:54
kaval
kavaldan cıkan o müziğe hayranım.dinledikce insanı rahatlatan bi ses tonu var kavalın.bende uzungöllüyüm ama bu kadar çalan olduğunu bilmiyodum..bi gün çalmak nasip olur inşallah..
Yazan yargıcım
26-09-2007 04:21
yaz hocam
yaz hilmi hocam yaz benide yaz:) tabi bizim biraz daha pişmemiz lazım mustafa akyüz (veysel oğlu) bide abdullah özen de var gençlerden çalabilenler
Yazan zuzoglu_61
01-01-2008 18:03
yaz hocam
SEVGİLİ UZUNGÖLLÜ GENÇLER KAVAL VE TULUM ENSTURMANLARIYLA İLGİLİ YORUMLARA KATILMADIĞIMI YAZMAK ZORUNDA KALDIM ZİRA TULUMUN ANA YURDU KAFKASYA ÜLKEMİZE GELİŞİ GÜRCİSTANDA MEYDANA GELEN KARGAŞA NEDENİYLE ÜLKEMİZDE 93 MUHACIRLARI OLARAKDA BİLİNEN ARTVİN VE RİZEYE YERLEŞEN TÜRK BOYU (MOHTİ) LER TARAFINDAN GETİRİLMİŞ VE ÇALINMAKTAYDI BURALARDAN ETKİLENEREK UZUNGÖLE GURBETE GİDENLER TARAFINDAN GETİRİLMİŞTİR BENİM ARAŞTIRMALARIMDA BÜYÜK KÖYDEN AHMET EROĞLU(AMEGA)NIN ANNESİNİN TULUM VE KAVAL ÇALDIĞINI BİLİYORUM ÇÜNKÜ ONA KAVALI VANIN DÖNERDERE BKÖYÜNDE ÇALDIRDIM TULUM OLMADIĞI İÇİN ÇALDIRMADIM AMA ÇALDIĞINI KENDİSİ İTİRAF ETMİŞTİR SAYIN HİLMİ KANIKIN KÜLTÜREL ÇALIŞMA KATKILARI ELBETTE ÖNEMLİ VE BEKLEDİĞİMİZ DURUMDUR ONA KATKI OLSUN DİYE YAZMA GEREĞİ DUYDUM KAVAL İSE TÜRK ENSTURMANIDIR ANADOLUNUN DEĞİŞİK YÖRELERİNDE FARKLI TARZLARDA ÇALINMAKTADIR VE GENELDE DİLSİZDİR DUDAKLA YÖNLENDİRİLEREK ÇALINIR AMA DİLLİ KAVAL NEFESLE YÖNLENDİRİLDİĞİ İÇİN ÇALMASI ZORDUR ONUN İÇİN YAYGIN DEĞİLDİR KARADENİZ İNSANININ ZORU BAŞARMA AZMİ BU ENSTURMANI ÇALMASI İÇİN TEŞVİK NEDENİDİR SAYGILARIMLA HASAN DÜZGÜN HERKESİN YANİ YILI KUTLU OLSUN
Yazan hasan
29-01-2008 18:15
yaz hocam
TULUM HAKKIDA BENIM DE BİR KATKIM OLSUN İSTEDİM BÜYÜKLERİMDE DUYDUĞUMU NAKLEDİYORUM TULUM 2 ASIRDAN FAZLADIR UZUNGÖLDE CALINMAKTADIR. DEDEM VE DAVUT AKYÜZ\'DEN DUYDUM GENE AKYÜZ SULALESİNDENDİ ADI MUZALLEF EFENDİ İDİ MEŞHUR TULUM CALARDI YANİ DEDEMLERDEN 4 KUŞAK ÖNCE İDİ COK YARAMAZ DELİKANLIYDI BABASI ONA BADDUA EDECEKTİ ANNESİ MANİ OLDU ONA HAYILI DUA YAPTILAR VE TULUMU BIRAKIP OKUMAYA GİTTİ GÜGŞHANE MÜFTÜSÜ OLDU BU TULUM USTADI ORADA VEFAT ETTİ TULUM UZUGÖLDE BAYAĞI ESKİDİR. BUDURUMU DA ARZETMEK İSTEDİ DAHA TEFFERUTLISINI ALİ OSMAN AKYÜZ VE HACI AHMET AKYÜZ BİLİR UZUGÖL\'ÜN KURULUŞUNDA DA BİGİLERİ VARDIR BU BÜYÜKLERİMİZLE BİR SOHBET TOPLANTISI YAPILMASINI ÖNERİRİM. SELAMLAR.
Yazan mehmet akyüz
09-03-2008 14:15
muzellef efendi
Muzelef efendinin tulum değil de kaval çaldiğını biliyoruz.Dedem mustafa Akyüz'ün(maneviga)anlattığına göre çok haylaz ve başına buyruk biriydi yemek ve eğlenmekten başka birşey bilmezmiş.Nerde eğlence orda çalarmış. Anne ve babası çok üzülüyorlarmış birgün babası beddua etmeye kalkmış annesi engel olmuş ve beraber dua etmişler yola gelsin diye. 
Birgün muzelef efendi eğlenirken arkadaşlarıyla aniden kavalı bırakır ve abdest alır namaz kılmak için,arkadaşları alay eder kavalı bırakıp namaz kılmasına.Namazını kılar ve iner köye annesinin yanına annesinden para ister istanbulda okumaya gitmek için anne inanır ama baba inanmaz asi olan oğluna ama yapacak birşey olmaz razı olurlar gidişine. 
Muzelef efendi istanbulda ilim tahsil eder hatta kütüphane açar uzun bir süre bu kütüphaneden birçok kişi faydalanır. 
Muzelef efendiden sonra akrabamızda kaval çalan benim bildiğim kadarıyla veysel Akyüz'den başka yok uzungölde de sayılı unutulmaya yüz tutmuş. 
Bütün kopmuş olan ve birbirinden bihaber akrabalarımı selamlıyorum.Bütün uzungöle selamlar.
Yazan Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3

 
< Önceki   Sonraki >

Sayfayı paylaşın