Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

ANASAYFA arrow KÜLTÜR > arrow Unutulmayanlar arrow Unutmadıklarımız- Şair Battal, Havva Nine
Unutmadıklarımız- Şair Battal, Havva Nine Yazdır E-posta
Yazar Hilmi KANIK   

Değerli Uzungöl Dergisi okuyucuları…Bizler Dergimizin bu sayfasında Uzungöl’ümüze çeşitli şekilde önemli hizmetler vermiş olan Büyüklerimizi tanıtmaya çalışacağız.Her konuda olduğu gibi Bu konuda da bütün Uzungöl’lüleri göreve davet ediyoruz.Lütfen bildiğiniz unutulmaya yüz tutmuş olan isimleri yaşam hikayeleri ile birlikte bize yazın. Dergimizin bu sayısında Hocalı Mahallesinden Şair Battal ve Havva Nine’yi tanıtmaya çalışacağız sizlere.  

Şair Battal 1880 doğumludur.Kendisi yöremizin çok ünlü Marangozlarından biridir.Uzungöl’de el sanatlarının gelişmesine çok büyük katkılar yapmıştır.

-Çok uzun yıllar Köy İhtiyar Heyetliği yapmıştır.

-Gençleri evlendirme işinde uzmandı.Gelin yapacak olanlar mutlaka kız babasını ikna etmesi için Şair Battal’ı MİYANCI olarak götürürlerdi.Buradan da Şair Battal’ın insanları ikna etmkte çok becerikli ve uzman olduğunu anlamaktayız.

-Aşırı derecede Misafirperver bir insandı.Uzungöl’e o yıllarda dışarıdan gelen görevli ve memurlar genelde Şair Battal’ın evinde misafir olurlardı.Uzungölümüzün ilk öğretmeni olan Mehmet Şükrü ÖZEN ile aynı dönemde Uzungöl’de  öğretmenlik yapan Çaykara’lı Mizrap Efendi uzun yıllar Şair Battal’ın evinde misafir olarak kalmıştır.

Şairliği Uzungöl sınırlarını çok aşmıştır.Karşılıklı atışmalarda,milli ve yöresel hadiselerde kendi düşüncelerini anlatmaktaki ustalığı ile Uzungölümüzün önde gelen insanlarından biridir.Bu Değerli İnsan 1960 yılında rahmetlik olarak aramızdan ayrılmıştır.

HAVVA NİNE 

Şair Battal’ın hanımıdır.Filak Mahallesinde doğmuş ve 16-18 yaşlarında Şair Battal ile evlenmiştir.En önemli özellikleri:

-Misafirperver ve liyakatlı bir insandı.Vatansever bir Türk kadını olarak hayatını sürdürmüştür.Askerlere karşı çok fazla sevgi ve sempati duyan bir insandı.Bu sempatiden dolayı Uzungöl Jandarma Karakolunun odun ihtiyacını zaman zaman Havva Nine karşılamakta idi.

-Havva Nine son derece adaletli bir kadındı.Eskiden kız kaçırma olayları yöremizde yaygın olarak görülmekte idi.Ve bu olaylar genellikle karakolda sonuçlanırdı.İşte Havva Nine bu durumda hemen karakola giderdi.Komutan ile görüşür,yakalanan kişinin suçunun ne olduğunu öğrenirdi.Kız kaçıran delikanlının kız ile birlikte kendisine teslim edilmesini sağlar ve kendisi bu sorunu çözerdi.Şayet delikanlı kendisine teslim edilmezse bu durumda kızın teslim edilmesini sağlardı.Kızı evine getiren Havva Nine daha sonra kız ve erkek taraflarının bir araya gelmesini sağlar ve olay mahkemeye intikal etmeden davanın olumlu yönde çözülmesini sağlardı.

Havva Nine bu hizmetleri ile hem Uzungöl halkının hem de Uzungöl’e teşrif eden Devlet Erkanının çok büyük beğenisini kazanmıştır.

sair_battal.jpg

Şair Battal’ın 1953 yılında Çanakkale Boğazında batan Dumlupınar Gemisi için Söylemiş olduğu şiir:

Bin dokuz yüz elli üçte yazıldı destan
Üzerimiz cennet,güzel gülistan
Deniz altı oldu bize kabristan
Böyle bir merak görmedi cihan

Yirmi Dört saat sesimiz inler
Karada olanlar oturur dinler
Olmadı fayda tükendi günler
Böyle bir merak görmedi cihan

Ezelden böyle idi yazılar
Viran dünyayı canım bacılar
Babasız kaldı körpe kuzular
Böyle bir merak görmedi cihan

Köyümüz Şerah,sayılır dağlı
Çaykara denilen ilçeye bağlı
Vilayet Trabzon orada Vali
Böyle bir merak görmedi Cihan

Bunları yazanın yetmiştir yaşı
Kalmadı evladı dertlidir başı
Kendi de garip yoktur gardaşı
Böyle bir merak görmedi cihan

Eğer sorarsanız Battal’dır ismim
Vücudum orta naziktir cismim
Belki görülür,çıkarsa resmim
Böyle bir merak görmedi cihan

 

Sayfayı paylaşın