Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

ANASAYFA arrow KÜLTÜR > arrow Tarih arrow 1965 Van'a göç fotoğrafı
1965 Van'a göç fotoğrafı Yazdır E-posta
Yazar Abdullah Düzgün   

uzungol_goc_small.jpg1965 tarihli Uzungöl fotoğrafı o tarihte Van'a yapılan göçlerin belgesidir. Bilindiği gibi o tarihte çok sayıda Uzungöllü Van'ın Özalp ilçesine bağlı Emek ve Dönerdere köylerinde iskan ettirilmiş, Uzungöl'den ayrılışları devlet töreni ile olmuştu. O tarihte Uzungöl'de turizmin henüz adı okunmuyor.

 

Doğu Karadeniz'in en önemli merkezlerinden biri olan Trabzon'un iç bölümlerinde Çaykara'dan yıllar önce çeşitli sebeplerden dolayı değişik bölgelere yapılan insan göçleri bir türlü unutulmuyor. Dağlık ve engebeli coğrafi yapısı sebebiyle istenilen tarım yapılamayan ve ekonomik sıkıntılar içersinde giren Çaykara'dan çeşitli yıllarda, Doğu'da Van-Özalp-Batı'da Çanakkale/Gökçeada, Güney'de Hatay/Reyhanlı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yapılan göçler adeta bir hikâye gibi. 1960 yılında Çaykara ilçesinin Yaylanönü, Baltacılı, Yeşilalan (Şerah) ve Uzungöl köylerinde büyük bir heyelan meydana gelir. Bu durum burada yaşayan halkı çok zor durumda bırakır. İlk etaptaki 150 hanelik iskân kontenjanının 55 hanesi Baltacılı ve Yeşil alan köylerine ayrılır. 460 kişiden oluşan ilk kafile Van Özalp, Dönerdere'ye gelir. Devlet göç edenlere, 20 yılda geri ödemek şartıyla arazi verir. Doğu Karadeniz'in en ücra köşesinden bölgeye gelen Çaykaralılar, ilk zamanlar yöre insanı ve iklimine zor alışırken, mevsim şartlarına alışamazlar. Bazı sorunlar kısa zamanda giderilerek, kız alıp vermeler ve kaynaşmalar başlar.

Van'dan Uzungöl'e göçİKİNCİ BİR GÖÇ DALGASI YAŞADILAR

Bölgede, ikinci tarımsal iskân ise, yine 15 Haziran 1965 yılında Çaykara ilçesinden Van'ın Özalp ilçesine göç edip burada Emek Köyünü kuranlardan gelir. Düz bir ovada kurulan Emek köyü, 75 haneli olarak Özalp ilçesine 7 km uzaklığında 14.024.000 dönümlük bir arazi üzerinde yer alır. İlçeye bağlantısı asfalt yolla yapılır. Bir zamanlar 450 nüfusu barındıran Emek köyünde, göçten tekrar göç olur ve nüfus 53 hane ve 251 kişiye düşer. Emek köyünde, teknolojinin bütün yenilikleri görülmesi mümkün, evler müstakil bahçeli olup, köyde haberleşme ve internet sorunu yoktur. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi, Sağlık Evi, ayrıca 350 öğrencinin öğrenim gördüğü ilköğretim okulu bulunuyor. Köyde tarım ve hayvancılık yapılıyor.

KÖYLERİNİ TANITIYORLAR

1967 yılında köy halkı birleşerek kurdukları Emek Tarımsal Kalkınma Kooperatifini açarak köylerinde süt ve süt ürünleri işlemek amacıyla mandıracılığa başlarlar. Köyde alınan sütün işlemesi sağlanmasına rağmen gelişen teknolojiden tesisler nasibini alarak bir süre önce atıl vaziyete getirilmiş. Gelir kaynaklarının düşmesi ile bir zamanlar göç ettikleri topraklardan tekrar göç etmek zorunda kalan aileler, özellikle İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük kentlere yerleşmişler. Bir grup genç www.emekkoyu.net ismi altında internet sitelerini faaliyete geçirerek, köyün tanıtımını yapıyorlar. Ayrıca, Emek Köyü'nden Nihat Özbay adlı vatandaş ise Özalp ilçesindeki Samyeli isimli yerel gazeteyi çıkararak yörenin tanıtımını sağlıyor.

ŞAHİN: ZOR DURUMDAYIZ

Köyü ve kendisi hakkında bilgi veren Emek Köyü Muhtarı Kasım Şahin şunları söyledi; "Bende Çaykara Baltacılı Köyü'nden buraya göç edenlerdenim. 1980 yılından beri Emek Köyünde Muhtarlık yapıyorum. İnanın burada şartlar kötüye gidiyor. Ekonomik ve sosyal dengeler her geçen gün kötüye gidiyor. Daha önce buralara göç eden hemşerilerimizin çoğunluğu zaten batıya tekrar göç etmek zorunda kaldılar. Köyümüzün ilk nüfusu 75 hane 450 kişi iken şu anda 53 hane 251 kişiye düştü. Burada kalanlar ise ekonomik girdileri yine gurbet yaparak sağlıyorlar. Daha önce 1970 yılında Emek Köyü Kalkınma Kooperatifini kurduk. Kırsal kalkınmadan geçen yıl bakliyat paketleme ve yem fabrikaları yapımına başladık yakında faaliyete geçecek en az buralarda 30 kişi çalışacaktır. Ayrıca köyün bir bölümünde sanayi mevkisi olması için parsellemeler yaparak hazır hale getirdik. Emek köyünden olan herkese sanayi kurmaları için ücretsiz arsa vereceğiz. Burada amacımız ise göç eden hemşerilerimizi tekrar Emek köyüne getirmektir"

Kaynaklar

http://www.caykarahaber.com | http://yenisafak.com.tr

 


Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 9972

Bu yazıya ilk yorumu yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3

 
Sonraki >

Sayfayı paylaşın