Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

ANASAYFA arrow GÜNDEM arrow Mali gündem haberleri arrow SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur
SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur Yazdır E-posta
Yazar Sait ALBAYRAK   
 

SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kurdan Emekli olan Şirket Ortakları ve Kendi Adına Çalışanlar, %10 SGD Primini yatırıyor musunuz?

(Borç toplamı 2.000 YTL’Yİ aşıyor!)

Öncelikle, kanunu bir hatırlatacak olursak ; 02.08.2003 tarih 25187 sayılı resmi gazete ile 4956 sayılı kanun yürürlüğe girmişti. Buna göre; gerçek veya basit usul vergi mükellefi olup, bağ-kurdan yaşlılık aylığı bağlananların maaşlarından %10 , diğer kanunlara göre yaşlılık ve malûllük aylığı bağlananlardan(Emekli Sandığı ve SSK Emeklisi) ise Bağ-kur’un 12’nci gelir basamağının %10’u oranında sosyal güvenlik destekleme primi (SGDP) ödemeleri hüküm altına alınmıştır.

Sonradan şirket ortakları da fark edilmiş olup, 28.01.2004 tarih ve 25360 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 5073 sayılı kanunun 15'inci maddesi ile anonim şirketlerin kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyesi olan ortakları ile limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket ortakları da 5073 sayılı kanunun yayım tarihi olan 28.01.2004 tarihi itibariyle kapsama alınmış olup 01.02.2004 tarihinden itibaren yukarıda belirtilen şirket ortaklarından da sosyal güvenlik destek primi kesileceği hüküm altına alınmıştır.

dan şirket ortakları da fark edilmiş olup, 28.01.2004 tarih ve 25360 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 5073 sayılı kanunun 15'inci maddesi ile anonim şirketlerin kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyesi olan ortakları ile limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket ortakları da 5073 sayılı kanunun yayım tarihi olan 28.01.2004 tarihi itibariyle kapsama alınmış olup 01.02.2004 tarihinden itibaren yukarıda belirtilen şirket ortaklarından da sosyal güvenlik destek primi kesileceği hüküm altına alınmıştır.

Önceleri, Bağ-kur nasıl olsa emeklilerin maaşlarından her ay keser düşüncesi ile bu dikkate alınmamıştır. Ancak, Bağ-kur’un yüklü miktar içeren (2.000 YTL’yi aşkın ) yazıları, emeklilere tebliğ edilmeye başlandığını duyuyoruz. Meslektaşlar ile görüşmelerimizde Bağ-kur’un, kendisinden emekli olan ve kendi adına çalışan emeklilerin maaşlarından düzenli olarak %10 oranında kesinti yaptığını ( bu bilgi kesin değildir, bu durumda olanlarda Bağ-kurdan teyit etmelidir), şirket ortağı veya diğer kurumlardan emekli olanlardan kesinti yapılmadığını tespit söylenmektedir. Şifahen görüşmelerde kesinti yapılmayan emeklilerin, öncelikle Bağ-kur’a uğramaları ve verilecek belgeler ile biriken SGDP T.C. Ziraat Bankasına yatırmaları, bundan böyle aylık kesintilerin yatırılmasını aksatmamaları istenmektedir.

diğer kurumlardan emekli olanlardan kesinti yapılmadığını tespit söylenmektedir. Şifahen görüşmelerde kesinti yapılmayan emeklilerin, öncelikle Bağ-kur’a uğramaları ve verilecek belgeler ile biriken SGDP T.C. Ziraat Bankasına yatırmaları, bundan böyle aylık kesintilerin yatırılmasını aksatmamaları istenmektedir.

Borçların yeniden yapılandırılmasının bir ay uzatılması nedeniyle (30.06.2006’ya kadar) 2003’den bugüne kadar %10 luk SGDP ödememiş emeklilerin en azından borçlarının gecikme zamları yapılandırma kapsamında biraz daha hafifleyecektir. (Not: 2005/Mart ayı ve öncesi olan borçlar)

 
Sonraki >