Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

ANASAYFA arrow GÜNDEM arrow Mali gündem haberleri arrow Kimler emlak vergisi ödemiyecek
Kimler emlak vergisi ödemiyecek Yazdır E-posta
Yazar Sait ALBAYRAK   

Kimler emlak vergisi ödemeyecek?


• Türkiye sınırları içinde tek konutu olan,
• Konutunun brüt alanı 200 m2'yi aşmayan,
• Herhangi bir gelir de bulunmayan

ev hanımı ya da işsizler, emekliler ile bunların dul ve yetimleri, ve en son bunlara eklenen engelliler de indirimli (sıfır) vergi oranından faydalanabilecekler ve 2006 yılında emlak vergisi ödemeyecekler.

Hisseli de olsa birden fazla evi olanlar ise bu kolaylıktan yararlanamayacaklar. Onlar emlak vergilerinin tamamını ödeyecekler. Belirli zamanlarda dinlenme amacıyla kullanılan yazlık türü konutlar için söz konusu kolaylıktan yararlanılamayacak. Tek konutun dışında gelir getirmeyen işyeri, arsa ve araziye sahip olunması ise kolaylıktan yararlanmaya engel olmayacak, tek konut için emlak vergisi ödenmeyecek. Sahip olduğu tek meskeni kiraya verip, kirada oturanlar da diğer koşulları sağlamaları halinde, sahip oldukları tek konutları için emlak vergisi ödemeyecekler.

Ne yapmak gerekiyor?


Sahip olduğu tek konutun emlak vergisini ödemek istemeyen;


Sahip olduğu tek konutun emlak vergisini ödemek istemeyen;

Ev hanımı ve işsizlerin, 44 Seri No.lu Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği ekinde yer alan "hiçbir geliri olmayanların tek meskenlerine ait taahhüt belgesi" ni,


• Emekliler ile bunların dul ve yetimlerinin "tek meskeni olan emeklilere, dul ve yetimlere ait form"u,


• Gaziler ile şehitlerin dul ve yetimlerinin ise "tek meskeni olan şehitlerin dul ve yetimlerine ve gazilere ait form"u ilgili belediyeye vermeleri gerekiyor.

• Engelliler için sağlık kurulu raporu ile engelli durumunu belgeleyen mükellefler ilgili belediye başvurarak muafiyletten yararlanabilecek.


Söz konusu taahhüt belgesi veya formları daha önceki yıllarda vermiş olup, durumlarında değişiklik olmayanların, 2006 yılı için tekrar taahhütname veya form vermeleri gerekmiyor.

 
< Önceki   Sonraki >