Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

ANASAYFA arrow KÜLTÜR > arrow Mehmet Şükrü ÖZEN(ŞAKİR EFENDİ)
Mehmet Şükrü ÖZEN(ŞAKİR EFENDİ) Yazdır E-posta
Yazar Hilmi KANIK   

Tayyar ÖZEN-Ş.Şükrü ÖZEN

UZUNGÖLÜN YETİŞTİRDİĞİ ÜNLÜ KİŞİLER

MEHMET ŞÜKRÜ ÖZEN

Değerli Uzungöl Dergisi okuyucuları. Bizler Uzungöl Dergisi olarak Beldemize hizmet etmiş olan büyüklerimizi sizlere tanıtmaya ve onların isimlerini yaşatmaya çalışacağız. Dergimizin bu sayısında Uzungöl'ümüzün ilk öğretmeni, Beldemizde okulu açan ilk ismi Rahmetli Şakir Efendiyi(Mehmet Şükrü ÖZEN) sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Öğretmen Şakir Efendi (Mehmet Şükrü Bey) 1874 yılında o zamanki adı ile (Şerah'ta) Uzungöl'de dünyaya geldi.

Şakir Efendi küçük yaşta annesini kaybeder ve üvey anne elinde eziyet görür. Durumu gören ve akrabaları olan ALİBEYOĞULLARI onu himayelerine alarak Trabzon'da marangoz olan Polat Amcasına teslim ederler. Amcası Polat bu çocuğu okutmak ister ve 7(yedi) yaşında iken yatılı olarak RÜŞTİYE mektebine kaydını yaptırır. Bu okulu başarı ile bitirdikten sonra İDADİ'ye(Lise) başlar. Artık burada bütün gücünü okumaya vererek PEKİYİ derece ile mezun olur. Onun gerek Rüştiye ve gerekse İdadi'yi üstün başarı ile bitirmesi okul yönetiminin ilgisini çekmiş olacak ki onu mezun olduğu İdadi'de Matematik Derslerini vermek üzere Öğretim Görevlisi olarak öğretmenliğe başlatırlar. Bu Kutsal göreve başlarken üç önemli şey aklından asla çıkmaz. Bunlardan birincisi kendisine teslim edilen öğrencileri en iyi şekilde yetiştirmek, ikincisi çocukluğunun çilekeş yaşantısını gelecek nesillerin yaşamaması için çalışmalarına ona göre yön vermek. Üçüncüsü de kendisinin Büyük Bir İdeal olarak Benliğinde taşıdığı CEHALET ve MUHTAÇLIKLA savaşmaktı.Bunda da büyük başarılara ulaştı. Mehmet Şükrü Bey İdadi'de öğretmen iken rahatsızlanır ve romatizmaları artar. Heyet raporu ile Gümüşhane Merkezde çalışmasının sağlığı açısından daha uygun olacağı beyanı ile Gümüşhane'de aynı görevle görevlendirilir.Gümüşhanedeki görevinden sonra kendi isteği ile Trabzona bağlı Yorma daha sonra da Sürmene,Of peşinden Çaykara Maraşlı(Paçan) Köyü son olarak kendi isteği ile doğduğu yer olan Şerah(Uzungöl)ta 1930 yılında göreve başlar. Bu yaşam öyküsünün belki de en ilginç yanı Of Kazasından ilk defa bir öğretmenin çıkması ve Yeni Yazının Kabulü(1928) ile birlikte ETKİN AYDINLANMA çalışmalarına hız vermiş olmasıdır. Uzungölde Okul bulunmadığı için Öğretime bir medresede başlar(1930-1933) Bundan sonra 1933 yılında köylüler ile birlikte el ele vererek 18 ay içerisinde Modern sayılabilecek bir okulu bitirerek Öğretime açar.(1933) Son yıllarını kendi ve Çevre Köylerden gelen öğrencilere adadığı gibi,Osmanlıdan sonra kurulan Türkiye Cumhuriyetinin tüm niteliklerini onlara aşıladığı gibi yetişkinlere de GECE HALK DERSHANELERİ açarak okuma yazmanın gerekliliği yanında hayat içinde de gerekli olan Yaşam Kültürünü vermek uğruna büyük çaba sarfeder. Ve nihayetinde 40 yıldan fazla emek verdiği mesleğini 1938 yılında noktalayarak Emekli olur. Vatana ve Büyük Türk Ulusuna bir çok seçkin ve nitelikli insan yetiştiren Mehmet Şükrü ÖZEN(Şakir Efendi) Temmuz 1960 Yılında aramızdan ayrılarak ebediyete intikal etmiştir.

Ruhun Şad Olsun Öğretmenim. Uzungöl Halkı bizlere verdiğin emeği hiçbir zaman unutmayacak. Uzungölümüzün ilk Öğretmeni Şakir Efendi(Mehmet Şükrü ÖZEN)

Bir sevdadır Uzungöl Tarihi ile,geçmişi ile ve bu günü ile


Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 5814

Yorumlar (1)
03-03-2007 05:00
Allah Rahmet etsin Hocamiza
Kiymetli hilmi kanik hocamizin bu guzel arastirmasini,harkulade yerinde ve guzel buluyorum.Gecmisi ile övünüp gelecegini ona göre insa eden nesillere ihtiyac vardir.Saygiya deger ve rahmetle andigimiz muhterem tayyar hocamizin yasantisi ve ideali hepimize ders olmasi ve cocuklarimizi bu yönde yönlendirip egitmie agirlik vermemizi hatirlatmaktadir.Gelecek kaygisiyla yasadigimiz su dönemde ihtiyacimiz olan egitim anlayisi, uzungölde demekki ta 1874 te rahmetli mehmet sükrü özen hocamizin dogmasiyla baslamistir.Uzungölün gecmisi bu kadar parlak ve idealistlerle yasamistir,insallah da yasayacaktir.saygilarimla.Murat AYGÜN
Yazan malbedandes

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3

 
< Önceki   Sonraki >

Sayfayı paylaşın