Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

ANASAYFA
Uzungöl'ün imar planı onaylandı Yazdır E-posta
Yazar Abdullah Düzgün   

Türkiye'nin ve Doğu Karadeniz'in en önemli turizm merkezlerinden olan Uzungöl'ün planlı yapılaşması için büyük önem taşıyan imar planının onaylandığı bildirildi.

Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl Beldesi Belediye Başkanı Mehmet Nuri Alibeyoğlu, yaptığı açıklamada, Uzungöl'ün doğal güzelliğinin korunması için belediye olarak tüm çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Alibeyoğlu, Uzungöl'de yıllardan beri imar tartışması yaşandığını hatırlatarak, “Sonunda imar planı kabul edildi. Plana resmi itirazlar da alındı. Şimdi itirazların değerlendirilmesini bekliyoruz. Bu değerlendirmeler yapıldıktan sonra planı uygulamaya başlayacağız” dedi.

İmar planı ile ilgili olarak tepkilerin gelmesinin doğal olduğunu vurgulayan Alibeyoğlu, şöyle devam etti:

“Uzungöl'de bu planın hayata girmesinden sonra planlı bir dönem başlayacak. Bundan sonra planlı bir yapılaşma olacak. Planın hayata girmesiyle birlikte her türlü yapılaşma şartları belirlenecek. Mevcut yapılar da plana göre gözden geçirilecek. Ruhsatsız binalar ruhsat alacak. Beldemize yapılaşma açısından bir düzen gelecek.”

İMAR PLANI İÇİN YOĞUN BİR ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İmar planı için yoğun bir çalışma devresi geçirdiklerini kaydeden Alibeyoğlu, “Plan için jeoteknik ve jeofizik etütler yapıldı. Bu etütler Afet İşleri Genel Müdürlüğünce onaylandı. Sentez paftası hazırlandı, birçok imar planı koordinasyon toplantısı yapıldı. Koruma amaçlı nazım ve uygulama imar planı oluşturuldu. 1/25000 ölçekli çevre düzeni planı hazırlandı. İmar planı halkla beraber değerlendirildi” dedi.

DOĞAL YAPILAR KORUNACAK

Alibeyoğlu, Uzungöl'deki eski ahşap evlerin imar mevzuatına uygun olarak ruhsatlandırılacağını belirterek, “Şimdiye kadar kaçak olarak yapılan binaların imar planı şartlarına uyanlarına tadilat ruhsatı verilecek. Bunun içinde ek bir süre tanınacak. Süre sonunda imar planına uymayanlar için yasa neyi gerektiriyorsa o yapılacak” diye konuştu.
Alibeyoğlu, beldelerinde imar planını aykırı binanın olmadığını, Afet Alanları ve Kıyı Kanunu'na takılan birkaç yapı ile uygunsuz birkaç evin bulunduğunu kaydetti.

UZUNGÖL

Türkiye'nin ve Doğu Karadeniz'in önemli turizm merkezlerinden olan Uzungöl, Trabzon'a 99 kilometre ve Çaykara ilçesine 19 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bulunuyor.

Heyelan nedeniyle Haldizen deresinin önünün kapanması sonucu oluşan Uzungöl'ün kenarındaki dik yamaçlarda yer alan muhteşem orman örtüsü, gölün yakınındaki Şerah köyünün yöreye uygun tarzda yapılmış eski ahşap evlerinin güzelliğiyle bütünleşiyor.

Uzungöl, yakınındaki Şekersu ve Demirkapı yaylalarıyla, binlerce yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor.


Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 5364

Yorumlar (5)
06-09-2007 21:22
Hayırlı olsun
Bence bu imar palnına alışmamız çok zor olacak ancak güzelmi olur bunu zamanla göreceğiz inşallah aksilikler olmaz bu kararı verirken halktan kopuk bi karar oldu.Daha doğrusu halk bunu istemiyordu birileri istedi diye bu imar planı yerleşti...Uzungölümüze hayırlı olsun
Yazan mustafaakyuz
11-09-2007 10:51
hayırlı olsun da...
Bu imar planında emsaller varken imara açılırken bazı yerler imara kapalı,itirazlar değerlendirilmeli,bu imar planı sanki birilerine göre çıkmiş,birilerinin fazla ağırlığı var. 
Bunun dışında Osman komlardan gelen yol neden aşağıya inmedi ,tamamlanmadı engel nedir.Burada da mı birşeyler dönüyor(söylentileri yansıtıyorum)Bu bitmeyecekse neden başlandı bukadar masraf,bitecekse bu sorun çözülmeli ve yol kavuşmalı, 
Turizme sadece gölbaşı değil diğer yerlerde kazandırılmalı.Emsaller imar dışında kalmamalı.
Yazan zekeriya
23-09-2007 07:56
hayırlı olsun da...
Sevgili uzungöllü arkadaşlar imar durumlarında tüm dünyada olduğu gibi birilerinin canı yanar birileri abat olur yani zenginleşir kazanırlar, buna kimsenin itirazı olmamalı ancak herkesi koruyacak biçimde düzenleme yapmak mümkündür kimilerine yer göstererek kimilerine takas uygulayarak kimilerini istimlak yoluyla yapmak mümkündür eğer bu uygulama yoluna gidilmediyse elbette ortada bir adaletsizlik sözkonusu olur ama herşeyden birşeyler üretmek yerine fikir beyan edip yöneticilere yardımcı olmak herkesin görevi olmalı hakaretle kimse biryerlere varamaz bakın uzungölde ençok haksızlığa uğrayan bizleriz engüzel arsamız kuran kursu yapılacak diye imar dışı bırakılmıştır bizler hiçde itiraz etmedik etmeyeceğiz ama kuran kursunada vermeyeceğiz çünkü uzungölde lise yokken turizim okulu yokken bölge eğitim kurumu yokken sırf halkın inançlarını sömürme adına göstermelik olsun diye davrananlar olmuştur bu yapılmamalı bırakın insanlar inanç özgürlüklerini kendileri tercih etsin ve kendi ihtiyaçları doğrultusunda yer bulsunlar yapsınlar esen kalın hasan düzgün
Yazan hasan
01-01-2008 12:27
OkUuU
ya herşey iyi güzel diyelim de !!! neden bu uzungöllü gencleri icin sosyal bir şeyler düşünülmüyor ben bunu anlamıyorum!genclerimiz kahve köşelerinde sıgaranın domanıyla zehirleneceğine bir sosyal aktivide başlatılsın ..örnek:futbol ..yetkililere burdan sesleniyorum herşeyi para olarak düşünülmesin yatırım yatırım paraları mezara mı alıp gideceksiniz?spor tesisleri kurulsun genclerimizi kurtaralım kahve köşelerinde birde iş imkanı sağlayalım sadece yazın olmuyor kış a yönelikte birşeyler olması lazım diye düşünüyorum..
Yazan capkin61
26-02-2008 19:29
OkUuU
Evet bu imar planının uzungölemi yoksa uzungölde bazı çevreleremi himaye edıldıği düsünmek lazım. nitekım bırtakım suphelerın onayı nıteliğindekıbu imar planı uzungöle kapsamlıve eşit haklar vermemektedır.gelin elimizivijdanınımıza koyarak yarınlar için bölge halkıiçin bu planın faydaları ve zararlarıni düşünelim.benim kanaatimce bu bir ihanettir bu bir haksızlıktır.Bugünümüzü inşa eden ve yarınlarımıza yönveren önderlerimizi ve ufkumuzu köredenleri esefle kınıyor ve bir haykırişta bulunmak istiyorum, uzungöl hepimizin gelin uzungöle sahip çıkalım.saygılarımla. allaha emanet olun .
Yazan idris akyüz

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3

 
< Önceki   Sonraki >

Sayfayı paylaşın

RESİM GALERİSİ

bizim çocuk uzungölde
bizim çocuk uzungölde
karakaya dağı
karakaya dağı

SON ZİYARETÇİ DEFTERİ KAYDI

OH
Therefore, people take more some time online.
Devam Et

Mesaj yazın
Mesajları okuyun

EN SON YORUMLAR

Hocam 1643 tarihli kaynağa başka yerde rastlamadım .Kaynağı neresidir.Sevgilerimle
Daha fazla...

Tesekkür
Babamin ölümü nedeniyle gerek gelerek gerek cenazeye katılan gerek telefonla bizleri yalnız birakmayan herkese tesekkür ederi
Daha fazla...

Muhterem Babam Mehmet Karaca`nin kardesi gibi sevdigi sevgili Amcam Nisan`nin vefati bizleri derinden üzmüstur.Rahmetli Amcama rahmet ve magfiret,kederli evlat...
Daha fazla...

Öğretmenler günü
Öğretmenlerimizin bu mutlu gününü en güzel dileklerimle kutlarken,rahmetli Tayyar Özen hocamızdan günümüze kadar hizmeti ...
Daha fazla...

Hilmi Hoca
Hocam öyle güzel bir tasvir yaptın ki ,şimdi kalkıp geliyorum.Ama bu soğuk havada bakalım bizi nasıl misafir edeceksin?Selamlar...
Daha fazla...