Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

Hasan DÜZGÜN'ün Baba Acısı Yazdır E-posta
Yazar Hilmi KANIK   

Uzungöl bir çınarını daha kaybetmenin acısını yaşıyor. Uzungöllü Araştırmacı Yazar Hasan DÜZGÜN, Şükrü DÜZGÜN ve Aziz DÜZGÜN’ün 87 yaşındaki babaları Hacı Katip DÜZGÜN Bursa İnegöl’de hayatını kaybetti (24.05.2014). 

Hacı Katip Düzgün 

1965 Yılında Şirin Beldemiz Uzungöl’den Van Özalp İlçesi Dönerdere Köyüne İskan olarak giden Hacı Katip Amcamız senelerce toplum adına faydalı çalışmalar yapabilmek için çaba sarf etti.Karadeniz Kültürümüzü Dönerdere Köyümüzde yaşatmak adına emek verdi.


Beklenmeyen ölümü ile Uzungöl’ü göz yaşlarına boğan Hacı Katip DÜZGÜN Amcamız son yıllarda Bursa İnegöl’de ikamet ediyordu.
Merhum Hacı Katip DÜZGÜN Amcamız 24.05.2014 Cumartesi Günü İkindi Namazına müteakip Bursa İnegöl Erenler Camiinde kılınacak cenaze namazının ardından yine Bursa İnegöl’de son yolculuğuna uğurlanacak.
Aramızdan ayrılışı ile Tüm Uzungöl ve Dönerdere Halkını göz yaşlarına boğan Sevgili Hacı Katip DÜZGÜN  Amcamıza Allah’tan rahmet,kederli Başta Sevgili Aziz Ve Hasan DÜZGÜN Abilerimiz olmak üzere tüm Uzungöl ve Dönerdere Halkımıza Baş Sağlığı Dileklerimizi iletiyoruz.
İLETİŞİM: 

Şükrü DÜZGÜN-05333304647
Hasan DÜZGÜN-05322269748

Aziz DÜZGÜN-053303304647 


UZUNGÖL KÜLTÜRÜ VE HASAN DÜZGÜN 

Her zaman ifade ettiğimiz bir cümleyi tekrar ederek başlayalım yazımıza.İnsanlar doğarlar,önce çocuk olurlar,sonra genç birer delikanlı,sonrasında yetişkin birer toplum adamı ve de son olarak Sevgili Hacı Katip DÜZGÜN Amcamız gibi yaşlı birer insan olarak topluma ve sevdiklerine veda ederler.Ancak bu veda ile bazı insanlar unutulur gider.Hiç kimse onlardan bir daha söz etmez.Sevgili Katip Amcamız gibi arkalarında topluma faydalı evlatlar bırakan insanlar ise bir ömür boyu toplumun gözünde ölümsüzleşirler.Toplum onları bir ömür boyu rahmet ile anar.
Bu vesile ile bizler de belki de senelerce önce kaleme almamız gereken bir sanatçı abimizi,bir toplum insanını ya da en önemlisi ömrünü Uzungöl’e hizmet vermeye adayan bir gönül dostumuzu siz sevgili okurlarımız ile paylaşmak istedik.
Araştırmacı Yazar Ağabeyimiz Sevgili Hasan DÜZGÜN’den söz ediyoruz.Ne zaman Uzungöl ile ilgili sosyal,kültürel ya da sanatsal bir aktivite olsa her zaman bu çalışmaların içerisinde yer alan Sevgili Hasan DÜZGÜN’den söz edeceğiz.
Köyde açılmasına vesile olduğu çeşitli kurslar ile gençlerin yeni yetenekler kazanmalarına,üretime katkı sağlamalarına ve boş zamanlarını faydalı bir şekilde değerlendirmelerine vesile olmuş oldu Sevgili Hasan DÜZGÜN.
Ortaokul ve Lise yıllarında Dönerdere’de okudu Sevgili Hasan Abi.Burada bir çok Sosyal etkinliğin önderi durumunda oldu.Özalp İlçesinde düzenlenen bir çok voleybol ve futbol turnuvalarında genç arkadaşlarına önder olarak bu turnuvalara katılımı sağladı Sevgili Hasan Abi.Dönerdere Köyümüze sayısız kupa ve madalya kazandırdı.Öyle ki Dönerdere Köyümüz bir futbol merkezi haline geldi.Yabancı takımlar Dönerdere takımı ile maç  yapabilmek için köye gelmeye başladılar.
Burada bir anıdan da söz etmek isteriz.Dönerdere Köyümüzde her gün başka köy takımları ile maçlar oynanıyor.Bütün köy maçları seyretmeye gidiyor.Köyün yaşlılarından Sevgili Hacı Şakir YAZICI günün birinde gençlerin yolunu keser.Hasan DÜZGÜN’e bağırmaya başlar.Futbol oynamanın doğru bir şey olmadığını,bu etkinliği bırakmaları gerektiğini söyler ve gençleri bir güzel azarlar.
Ancak bakar ki Sevgili Hacı Şakir Amcamız bütün köy bu maçlara büyük ilgi gösteriyor.Günün birinde merakını yenmek için sahaya gider.İsterseniz sözün gerisini Sevgili Hasan DÜZGÜN Abimizden dinleyelim.
-Hoca çok çetin bir maç oynuyoruz.Rakip zorlu mu zorlu.Bir gol attım.Tam sevineceğim.Kafamı çevirdim.Baktım ki Hacı Şakir Amca sahanın kenarında en önde sandalyede oturuyor.Gözlerime inanamadım.O sevinç ile Hacı Şakir Amcaya koştum.Sarıldı.Beni kucakladı.”Aferin Hasan dedi.Yaptığınız şey kesinlikle kötü bir şey değil.Devam edin”O günden sonra Sevgili Hacı Şakir Amcamız bizim en iyi taraftarımız oldu.Hiç bir maçımızı kaçırmadı.
Sanatçı yönünden söz edelim Sevgili Hasan DÜZGÜN’ün.Çok iyi bir saz ustasıdır Sevgili Hasan Abi.Türk Halk Müziğinin bir çok usta sanatçısı ile birlikte program yapmış ve sanatını genç kardeşlerimize aktarabilmek için yoğun bir çaba sarfetmiştir.
VE de tabi ki Uzungöl Kültürü.Uzungöl’ün tarihçesi,kültürü,türküleri,fermanları,köy isimleri,yemekleri ve daha aklınıza gelebilecek yüzlerce konu başlığı.Hepsi üzerinde senelerce uğraş verdi Sevgili Hasan DÜZGÜN.Gecesini gündüzüne katarak çalıştı.Ve 2000’li yıllarda ilk kitabını tamamlamanın mutluluğunu yaşadı.Hasan Abinin yayınladığı bu kitap günümüz itibarı Uzungöl Kültürünü konu alan ile ilk ve tek  kitap olma özelliğine sahiptir.Sonrasında 2011 yılında tamamladığı ve Uzungöl Halkının Van’a göç hikayesini konu alan “BİR GÖÇÜN HİKAYESİ” adlı kitapları uzun ve yorucu çalışmalarının ardından Uzungöl insanımızın hizmetine sunmuş oldu sevgili Hasan DÜZGÜN.Bizler şunu iyi biliriz.Bir yazar kitabını tamamladığı zaman kitapçılarda satışa sunulur ve bundan maddi bir kazanç beklenir.Oysa Sevgili Hasan Abinin kitapları kitapçının kapısından bile geçmedi.İsteyen.merak eden herkes aldı ve okudu.2011 yılında  Dönerdere’de gerçekleştirdiğimiz şenlikte şenliğe katılan herkese “BİR GÖÇÜN HİKAYESİ” kitabı üctersiz olarak dağıtıldı. 

Sevgili Hasan Abimizin Kültür yolculuğu devam ediyor.Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Sevgili Hasan DÜZGÜN Abimizin Uzungöl Kültürü için örnek çalışmalara devam edeceğini ve bizlere örnek olacağını adımız gibi biliyoruz.


Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 3777

Yorumlar (1)
31-05-2014 17:35
Tesekkür
Babamin ölümü nedeniyle gerek gelerek gerek cenazeye katılan gerek telefonla bizleri yalnız birakmayan herkese tesekkür ederi
Yazan Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3

 
< Önceki   Sonraki >