Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

2014 Ve Uzungöl Yazdır E-posta
Yazar Hilmi KANIK   

2014 VE UZUNGÖL

2015 Yılının İlk dakikalarını yaşadığımız şu günlerde bizler 2010 yılından bu yana sürdürmekte olduğumuz bir yeni yıl yazısı ile daha sizlerle birlikte olmaya çalışacağız.Bundan önceki yıllarda olduğu gibi 2014 yılına Uzungöl penceresin den bakmaya ve değerlendirmeye çalışacağız.Yani sözün özü Sevgili Uzungöl Dostları…2014 Yılının Uzungöl Profilini sizlere tasvir etmeye çalışacağız.

2014 yılı Uzungöl için göz yaşları ile başladı.İnceli Mahallemizden Merhum Hacı Salih GENEL’in Hanımı Bayram GENEL Hocamız,Salih,İsmail ve Remzi GENEL Hocamızın anneleri FGadula GENEL(Tenküre) 19 Ocak 2014 tarihinde Hakka yürüyor ve Uzungöl’ü göz yaşlarına boğuyordu.

01 Şubat 2014 Tarihinde ise acının merkezi bu defa Bursa İnegöl oluyordu.Van Özalp Dönerdere Köyümüzün yaşayan çınarlarından ve toplumun en önemli temel yapı taşlarından Ahmet GENEL ya da Namı değer Ahmet Çavuş’un yorgun vücudu bu yorgunluğu artık taşıyamıyor ve 01 Şubat 2014 Tarihinde Bursa İnegöl’de Oğlu Ahmet GENEL’in yanında Hakka Yürüyordu Ahmet Çavuş Amcamız.

2014 Yılı Şubat Ayı bir mutluluğun da yaşandığı bir ay oluyordu aynı zamanda.İnceli, Mahalemizden Sevgili Cemal İNCİ’nin Dünyalar güzeli kızı Fatma Taşkıran Muhtarımız Sevgili Yusuf AĞIRMAN’ın yakışıklı Oğlu Naci ile Dünya evine giriyordu.

06 Şubat 2014 tarihinde ise Almanya’da ikamet eden Sevgili İbrahim İNCE Hocamızın biricik babası Mustafa İNCE(Nişan) Hakkın rahmetine kavuşarak Uzungöl’ü göz yaşlarına boğuyordu.

Uzungöl’ün En önemli Temel yapı taşlarından ve Uzungöl siyasetinin en önemli değerlerinden 1963 Belediye Başkanlığı seçimlerinde Merhum Mustafa ÖZEN’in rakibi olan Eski Muhtarlarımızdan Merhum Hasanoğlu’nun Hanımı yine Uzungölümüze çok kıymetli katkılar sağladıktan son ra emekliye ayrılan Sevgili Mehmet AYGÜN(Felaket) Abimizin Sevgili Anneleri,Araştırmaları,Yazdığı kitaplar ve Araştırmacı Kişiliği ile ömrünü Uzungöl Kültürüne Adayan Araştırmacı Yazar Abimiz Sevgili Hasan DÜZGÜN Abimizin Kayınvalidesi Fatma AYGÜN Annemiz 24 Şubat 2014 Tarihinde bizleri göz yaşlarına boğarak Hakka Yürüyor ve son yolculuğuna uğurlanıyordu.

04 Mart 2014 tarihinde ise Bursa İnegöl’de Nazmi İNCE Abimizin Eşi Nazmiye İNCE Hakkın Rahmetine kavuşuyordu.

09 Mart 2014 tarihinde acının merkezi bu defa Kıbrıs oluyor ve Uzungölümüzün çok değerli isimlerinden biri olan Sevgili Zihni GÖZ Abimiz Kıbrıs’ta vefat ettikten sonra Uzun göl’de son yolculuğuna uğurlanıyordu.

22 Mart 2014  Cumartesi Akşamı ise İstanbul’da Muhteşem bir Uzungöl gecesi yaşanıyordu.Uzungöl Kültür Ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Kaynarca Şubesi tarafından Organize Edilen “VİZYONUMUZ VE GELECEĞİMİZ” konulu gece 22 Mart 2014 tarihinde Gebze Kadırga’da gerçekleşiyordu.Bize Göre Uzungölümüzün İstanbuldaki Kültür elçilerinden Ömrünü Uzungöl’e hizmet vermeye adamış Sevgili Muzaffer KARATAY Abimizin Önderliğinde Dernek Başkanı Sevgili Recep FALAY ve onun etrafındaki genç kardeşlerimizin kusursuz organizasyonu gözlerimizi kamaştırdı dersek sanırım abartmamış oluruz.KADIRGA TV’den canlı olarak yayınlanan ve Sanatçılar Yusuf Cemal KESKİN,Kerim AYDIN ve Bizim Gönül’ün sahne aldığı gecenin finalini ise elbette ki beklendiği gibi Çaykaramızın Müzik Dünyasına kazandırdığı Ulusal Sanatçımız Sevgili Onay ŞAHİN tarafından yapıldı.

Bu güzelliğn ardından hayat devam ediyordu ve Uzungöl bir büyük acı ile daha sarsıldı.Çamlık Mahallemizden Merhum Mustafa AYGÜN(Memur)’ün Damadı Sevgili Yaşar AĞIRMAN Kardeşimiz genç yaşta yakalandığı böbrek yetmezliği hastalığına yenik düşüyor  ve 25.03.2014 tarihinde Uzungöl ve Taşkıran’ı göz yaşlarına boğarak ayrılıyordu aramızdan.

30 Mart 2014 Pazar Günü Mahalli İdareler Genel Seçimleri yapılıyor ve Ak Partiden  Hanefi TOK  açık ara birinci olarak Çaykara Belediye Başkanımız olmaya hak kazanıyordu.Uzungöl Mahallesi Muhtarlığı için ise kıyasıya bir yarış yaşanıyor,Mustafa TAHAN,Sinan İNCİ,Mehmet ÖZTÜRK ve İlhan TAHAN arasındaki bu nefes kesen yarışı yine Mustafa TAHAN kazanıyor ve Uzungöl’e 5 yıl daha hizmet verme hakkını elde ediyordu.Seçimde Mustafa TAHAN 341 oy alırken Sinan İNCİ 303,Mehmet ÖZTÜRK 288,İlhan TAHAN ise 83 oy alıyordu.

19 Nisan 2014 tarihinde ise İnceli Mahallemizden Sevgili Zeki MANAP Abimizin Annesi Emine MANAP Hakkın  rahmetine kavuşuyordu.

02.05.2014 tarihimnde Çamlık Mahallemizden Halit AYGÜN’ün Eşi Merhum Ahmet Emice ve Refik AYGÜN’ün Anneleri Azize AYGÜN  Hakkın Rahmetine kavuşuyordu

Takvimler 12 Mayıs 2014’ü gösterdiğinde acının merkezi bu defa İstanbul oluyordu.Ömrünü Uzungöl ve Çevre Köylerine hizmet vermeye adayan İş Adamı Ağabeyimiz Sevgili Muzaffer KARATAY’ın  Biricik annesi Ayşe KARATAY bu tarihte Hakka yürüyor ve İstanbul’da son yolculuğuna uğurlanıyordu.

24 Mayıs 2014 tarihinde acı bu kez Bursa İnegöl’e düşüyordu. Uzungöl ile ilgi,li yayınlanmış iki kitabı bulunan Araştırmacı Yazar Ağabeyimiz Sevgili Hasan DÜZGÜN’ün Babası Katip DÜZGÜN bu tarihte İnegöl’de Hakka yürüyor ve yine İnegöl’de son yolculuğuna uğurlanıyordu.

Jandarma Teşkilatının Kuruluşunun 148.Yıl Dönümü dolayısı ile Ortaokullar Arasında düzenlenen Resim,Şiir ve Kompozisyon yarışmasında Uzungöl Ortaokulu 7.Sınıf Öğrencisi Ayfer ŞAHİN yazdığı şiir ile Trabzon ikincisi seçildi.Trabzon Valisi Abdil Celil ÖZ ve Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU tarafından Trabzon’da düzenlenen bir tören ile öğrenci ödüllendirildi.

22 Haziran 2014 tarihinde İstanbul’da bir düğün yaşanıyordu.Yunus ÇİÇEK’in Oğlu Fatih Rize Ardeşen’den Selvihan SARI ile hayatın ı birleştiriyordu.

Aynı tarihte bir düğün de Van Özalp Dönerdere’de yaşanıyor Ve Dönerdere Köyü İmamı Yaşar GENEL’in Öğretmen Oğlu İdris GENEL hayatını Ordu’dan Sibel YILDIRIM ile birleştiriyordu.

22 Haziran’da bir düğün de Uzungöl’de oluyor ve Filak Mahallesinden Battal EŞ’in Oğlu Abdullah hayatını Araklı’dan Fatma ALEMDAR ile birleştiriyordu.

Takvimler 22 Temmuzu göstwerdiğinde ,ise Elmalı Mahallesinden Şakir MUTLU’nun Oğlu Bekir Almanya’dan Sevgili Orhan MUTLU’nun dünyalar güzeli kızı Fatma ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET diyorlardı.

Temmuz Ayının son haftasında Uzungöl Eğitim Camiasında çok önemli değişikliklerin yaşandığı bir hafta oluyordu.Okul Müdürü,Müdür Yardımcısı ve de Öğretmen olarak Uzun seneler Uzungöl İlkokulu ve Uzungöl Ortaokulunda çok önemli hizmetler yapan  Öğretmenlerimiz Abdülkadir KAYA ve Mustafa ZEREN Bu Kutsal bayrağı kendilerinden sonra gelecek olan genç kuşaklara devrederek Emekliye ayrılıyorlardı.Bu vesile ile Uzungöl’e verdikleri Eğitim Hizmeti için Sevgili Abdülkadir KAYA ve Sevgili Mustafa ZEREN’e Uzungöl’e verdikleri hizmetler için teşekkür etmeyi bir borç biliyoruz.Abdülkadir KAYA’dan boşalan Okul Müdürlüğüne ise Müdür Yardımcısı Hilmi KANIK getirildi.

Ağustos Ayının üçünde ise Demirkapı Köyünde Muhteşem bir Kır Düğünü yaşanıyordu.Uzungöl İlkokulu Öğretmenlerinden Sevgili Mustafa ZEREN’in Dünyalar güzeli kızı Yasemin Demirkapı Köyünden Öğretmen Cüneyt TURAN ile hayatını birleştiriyordu.

03.08.2014 Tarihinde Uzungöl Merkezden Merhum Şaban AYGÜN(Bekçi Şaban)’ın yakışıklı Oğlu Mehmet Çanakkale’den Derya ÖZBEK ile hayatını birleştiriyordu.

Takvimler 02 Ağustos 2014’ü gösterdiğinde Uzuungöl bir acı daha yaşıyor ve Çamlık Mahallemizden Sevgili Dursun Ali KOCAMAN Amcamız geçirdiği ani kalp krizi sonrasında hayatını kaybediyordu.

2010 Yılından bu yana düzenli olarak gerçejeştirilen Mahalleler arası halı saha futbol turnuvasına bu yıl ramazan ayında da büyük bir ilgi oldu.Toplam 8 takımın 2 ayrı grupta mücadele ettiği turnuvada Gölbaşı Spor,Büyükköy Spor,Gablanoz Spor ve Taşkıran  Spor Yarı Final Biletini alan takımlar oldular.Yarı Finalde Büyükköy Spor Gölbaşı Sporu elerken Gablanoz Spor da TaŞkıran Sporu kupanın dışına itti.Şu ana kadar oynanan 4 turnuvanın Şampiyonu Büyükköy Spor Final Maçında Gablanoz Spora karşı tutunamadı ve  Turnuvanın en renkli takımlarından Gablanoz Spor 2014 Yılını Şampiyon Tamamlamayı başardı.

08 Ağustos tarihinde Uzungöl bir çınarını daha kaybetmenin acısını yaşıyordu.Gablanoz Mahallesinden Merhum Mustafa GÖZ(Gobleç)’in Hanımı,Alay,Sıtkı,Aziz ve Sıtkı GÖZ’ün Anneleri Nazime Anne bir Melek gibi bu dünyadan göçüp giderken bizleri bir defa daha ağlatıyor,bizleri bir kere daha göz yaşlarına boğuyordu.

09 Ağustos tarihinde ise Uzungöl Gölbaşı Mahallesinde Elif Otel Sahibi Herkesin Komutan olarak tanıdığı Sevgili İsmail İNAN’ın yakışıklı ve Örnek Turizmci oğlu Okan İNAN Trabzon Gürbulak’tan Elif KUDUBAN ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET diyorlardı.

Takvimler 10 Ağustos 2014’ü gösterdiğinde Uzungöl belki de 2014 yılının en büyük şokunu yaşıyordu.Filak Mahallesinden Merhum Yaşarb ONAT’ın küçük Oğlu Ahmet ONAT ani bir beyin kanaması geçiriyor ve kaldırıldığı Çaykara Doktor İlhan DURGUN Devlet Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak genç yaşta aramızdan ayrılıyor ve Uzungöl’ü göz yaşlarına boğuyordu Sevgili Ahmet ONAT.

Eylül Ayının ilk haftası Uzungöl’de bir mutluluğa daha ev sahipliği yapıyordu.İNAN Ailesinin Yakışıklı gençlerinden Hilmi İNAN’ın küçük oğlu Yavuz Trabzon Akçaabat’tan Büşra AKBULUT ile dillere destan bir düğün ile evleniyordu.

25 Ekim 2014 tarihinde Uzungöl bir şok ölüm daha yaşıyordu.Uzungöl’ün yetiştirdiği önemli Devlet Adamlarından Sevgili Şükrü ÖZEN Abimiz yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak İstanbul’da hayatını kaybediyor,ertesi gün ise Uzungöl’de göz yaşları ve dualar eşliğinde son yolculuğuna uğurlanıyordu Sevgili Şükrü Abi.

11 Kasım tarihinde Büyükköy Mahallemizden Ahmet ÖZTÜRK’ün babası İsmail ÖZTÜRK(Yero) geçirdiği beyin kanaması son ucu Trabzonda hayatını kaybederek Uzungöl’ü bir kere daha göz yaşlarına boğuyordu.

2014 yılında yaşanan Şok ölümlere 12.ayın başında bir yenisi daha ekleniyordu.Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Sevgili Zeki SOYLU’nun Eşi Halime SOYLU evinde beyin kanaması geçiriyor kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağm en kurtarılamayarak Uzungöl’e bir şok daha yaşatıyor ve Uzungöl’ü bir defa daha göz yaşlarına boğuyordu.

Uzungöl 2014 yılına noktayı koymayı düşünürken aynı gün iki acı birden yaşıyordu.Almanya’da ikamet eden Sevgili Mehmet KARACA burada yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak Hakkın Rahmetine kavuşuyor bir gün sonra ise Uzungöl’de son yolculuğuna uğurlanıyordu.

Ve tam 2014 yılı bitti derken bir kara haber daha Van’dan gel,yor Kaplanoz Mahallesinden Merhum Recep KANIK’ın Ablası,Uzungöl Ortaokulu Müdürü Hilmi KANIK’ın halası,Van Özalp Dönerdere Köyü İmamı Yaşar,Van Özalp Dönerdere Köyü Lisesi Müdürü  Mehmet ve Ahmet GENEL’in teyzeleri Makbule GÜN Van’da hayatını kaybediyor bir gün sonra ise Uzungöl’de göz tyaşları ve dualar ile son yolculuğuna uğurlanıyordu.

2014 Yılı  Turizm Anlamında çok iyi bir yıl olarak hafızalarımıda kaldı.Her yıl olduğu gibi yerli ve yabancı binlerce Turist Şirin Beldemiz Uzungöl’ü ziyaret ettiler.

Teleferik Projesi bizleri oldukça heyecanlandırdı.Ancak 2014 yılı itibarı ile teleferik konusunda somut bir adım atlamadığını üzülerek ifade etmek isteriz.

Yıllardır Uzungöl’ün en büyük sorunlarından biri olan İmar Planı belirsizliğini koruyor.İmar Planı 2014 yılı içerisinde çıktı.Ancak yapılan itirazlar sonucunda yeniden iptal edildi.

Uzungöl’ün en büyük sorunlarından biri olan gölün temizlenmesi konusunda Valilik,Çaykara Belediyesi Ve Sivil Toplum Kuruluşları gece gündüz çalışıyorlar.Bu konuda 2015 Yılı içerisinde sizlere güzel haberler verebilmeyi umut ediyoruz.

2014 Yılı itibarı ile Uzungöl adına yaşanan en önemli güzelliklerden biri sanırız Elmalı Mahallemizde yaşandı.Kaymakam Musa ÜÇGÜL yönetiminde oluşturulan Proje Ofisi tarafından Sevgili Halil MUTLU yönetimindeki Elmalı Mahallesi gençleri mevcut okullarını yeni bir inşaat ile büyüterek atölye haline getirdiler.Daha sonra Projelerine bakanlığın kabul etmesinin ardından Halk Eğitim Merkezi,Kaymakamlık ve hayır sever iş adamlarının  katkıları ile atölyeye sayısız iş makinesi kazandırıldı.Uzungöl’ün Turistik Eşya ihtiyacını karşılamayı amaçlayan Elmalı Üreten Eller Ek,ibinin ürettikler,i ürünler 2014 yazında kapış kapış kapışıldı.Onlar şimdi kış boyunca onlarca işçileri ile hediyelik eşya üretiyorlar.Bizlerden onlara söyleyebilecek tek bir şey kalıyor.Başarılarının devamını diliyoruz.Allah yollarını açık etsin.

Hastalarımız:Büyükköy Mahallemizden Hamit ÖZEN Amcamız yatalak Hasta.Allahtan acil şifalar diliyoruz.Yine Çamlık Mahallemizden Mustafa AYGÜN(Porget) yatalak hasta:Bu konuda çok güzel bir toplumsal dayanışma örneğinden de söz etmek isteriz.Uzungöl Kültür Ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Merkez Şubesi Başkanı Sevgili Fehmi AYGÜN Abimizin önderliğinde çeşitli İş Adamlarımızın katkıları ile Sevgili Mustafa AYGÜN Abimize yeni bir ev yapılıyor.Ev bitim aşamasında.Bu projede emeği geçen herkese tüm Uzungöl Halkuı Adına teşekkür etmeyi bir borç biliyoruz.

Ali Hikmet ALİBEYOĞLU…Birkaç yıoldır hastalıklar ile uğraşıyor.Ancak şu an itibarı ile sağlık durumu çok iyi.Bizler Sevgili Ali Hikmet Abimize bir kere daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

Ve Sevgili Cahit ÇELEBİ.Yaklaşık bir yıldır tedavi görüyor.Tedavi süreci oldukça başarılı geçiyor.Kısa sürede Sevgili Cahit Abinin hastalığı atlatacağını umut ediyoruz.


Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 4282

Bu yazıya ilk yorumu yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3

 
Sonraki >