Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

ANASAYFA
2011 ve Uzungöl Yazdır E-posta
Yazar Hilmi KANIK   

         2011 VE UZUNGÖL

   Acısıyla tatlısıyla,iyisiyle kötüsüyle Koca bir yılı daha geride bıraktık.Ve bizler bu günkü yazımızda 2011 yılının akıllarda kalan olaylarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.Ancak daha önce de söylediğimiz gibi Uzungöl Halkı Yurt içinde ve de Yurt dışında geniş bir coğrafyaya dağılmış durumda.Bu anlamda bizler haberimizin olduğu gelişmeleri sizlerle paylaşmaya gayret edeceğiz.Haberdar olamadığımız gelişmeler için peşin olarak özür dileyerek ve bu haberleri de haberdar olduğumuz taktirde Haberimize ekleyeceğimizi ifade ederek 2011 yılının analizini yapmaya başlayalım isterseniz.

   Her zaman olduğu gibi 2011 yılına da kaybettiğimiz Dostlarımızın büyüklerimizin acısı damgasını vurdu.

   Avrupa Birliği Hibe Fonu Yekilileri 20.01.2011 tarihinde Uzungöl  Sezgin Motel'de düzenledikleri Halkı Bilgilendirici toplantıda uygulanacak  yeni proje hakkında Turizmcileri ve Halkı bilgilendirildi. DOKA Bilgilendirme Toplantısının en önemli başlıklarından biri verilecek olan kredinin mutlaka projelendirilmesi.Projelenen yatırımın %60'ı Avrupa Birliği Hibe Fonundan HİBE olarak veriliyor.Geri kalanı ise 6 ile 24 ay arasında geri ödeme yapılıyor.   1-Balık Avlama,2-Olta Balıkçılığı,3-Kırsal Turizm,4-Doğa Turizmi,5-Yayla urizmi,6-Av Turizmi,7-Kış Turizmi,8-Kamp Yapma,9-Çadırlı botanik kamp yapma,10-Karavan,11-Spor Turizmi,12-Hobi Bisikleçiliği,13-Kuş Gözlemciliği,14-Dağ yürümesi,15-konaklama yerleri,16-KOnaklama yerleri  17-Su şelalesi

   2011 Yılının ilk acı Haberi Van’dan geldi.Van Özalp Emek Köyümüzün yaşayan çınarlarından Aziz İNCE Amcamız 10.02.2011 Tarihinde Hakkın Rahmetine Kavuştu.

   26.02.2011 Tarihinde İse Acı Bu sefer Alçakköptü Mahallemize düşüyordu.Şişe KARATAY (Diniga) Temmuz  26.02.2011 tarihinde Hakkın rahmetine kavuşuyordu.

    04.03.2011 Tarihinde ise Genç Ablamız Fatma AK’ı kaybetmenin acısını yaşıyorduk.Gölbaşı Mahallemizden Abdülaziz AKYÜZ amcamızın kızı Fatma Abla Yakalandığı Kanser Hastalığından Kurtulamayarak Bursa’da hayatını kaybediyordu.

   Bundan iki gün sonra ise Acı Haber Elmalı’dan geliyordu.Elmalı Mahallemizin en eski Esnaflarından En eski Marangozlarından Sevgili Sadettin MUTLU ağabeyimiz yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak 06.03.2011 tarihinde Hakkın Rahmetine kavuşuyor ve de hepimizi göz yaşlarına boğuyordu.

   15.03.2011 tarihinde ise Çamlık Mahallesi Muhtarımız Ahmet KARACA’nın Babası İsmail KARACA Amcamız Hakkın Rahmetine kavuşuyordu.

  Tarihler 06.05.2011’i gösterdiğinde ise acı haberin kaynağı İstanbul oluyordu.Hepimizin çok sevdiği,saydığı,değer verdiği Kıymetli Büyüğümüz Sevgili Kazım YAZICI ağabeyimiz 06.05.2011 tarihinde Hakkın Rahmetine kavuşuyor ve yine hepimizi göz yaşlarına boğuyordu.

   2011 Yılı Mart Ayı Uzungöl için Kış Mevsiminin en soğuk ve Karlı geçen yılı olarak Hafızalarımızdan silinmiyordu.

   Nisan Ve Mayıs Ayları Turizm açısından son derece olumlu geçiyor ve Uzungöl Turizm alanında kendini geliştirmeye devam ediyordu.

   29 Nisan-01 Mayııs 2011  Tarihleri arasında Uzungöl’de farklı bir heyecanı yaşamanın mutluluğu içinde olduk.Türkiye Kano Federasyonu Tarafından düzenlenen Bahar Kupası Akarsu Slalom yarışmaları Uzungöl Haros Komları Mevkiinde yapıldı.15 Dalda yarışmaların yapıldığı ve birincilere çeşitli ödüllerin dağıtıldığı bu yarışmalar insanlarımız tarafından büyük bir beğeni ile takip edildi.Zaman zaman eğlenceli küçük kazaların yaşandığı yarışmalarda Halkımız eğlenceli bir hafta sonu geçirirken aynı zamanda böyle bir yarışmaya ev sahipliği yapmanın da mutluluğunu yaşamış oldu. 

   2010-2011 Eğitim Öğretim Yılında Uzungöl İlköğretim Okulu Okul Müdürü Abdülkadir KAYA ve de Öğretmen Arkadaşlarımızın üstün Gayreti ile 8.Sınıf  OKS sınavlarında müthiş bir başarıya imza atıyor ve sınava katılan 14 öğrenciden 12 tanesi Çeşitli Anadolu Liselerine Yerleşmeyi başarıyorlardı.

   12 Haziran 2011’de yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde Uzungöl’den Ak Parti açık ara Birinci olarak çıkıyordu.Toplamda Ak Parti’ye 916 oy çıkarken,CHP 103,MHP 21,SP ise 11 oy alıyordu Uzungöl Genelinde.

   Tarihler 16 Haziran 2011’i gösterdiğinde Van’dan gelen habere kulaklarımız inanmak istemedi.Ancak gelen Haber ne yazık ki doğruydu.Hayatını Van’a ve Uzungöl İnsanına hizmet yapmaya adayan Kıymetli Büyüğümüz Değerli ağabeyimiz sevgili Mustafa İNCİ önce beyin kanaması geçirdi.Ardından kaldırıldığı Van 100.Yıl Araştırma hastanesinde ne yazık ki kurtarılamayarak aramızdan ayrıldı.2.Dönerdere Festivali için Son hazırlıkları yapıyordu sevgili Mustafa Abi.Ancak ne yazık ki o Festivali göremedi.Emek Köyümüze İki dargın aileyi barıştırmak için gitmişti.Çünkü o Hayatını hep insanlara yardım etmeye adamıştı.Ve orada beyin kanaması geçirmişti Sevgili Mustafa Abi.

   27.06.2011 Tarihinde ise Uzungöl Büyükköy’den Sevgili Mehmet EROĞLU Amcamız yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak aramızdan ayrılıyordu.

   02 Temmuz 2011 de hepimiz Dönerdere Köyündeydik.2.Dönerdere Köyü Yaz Şenliğine gitmiştik.Ancak Festivalden öte hepimizin aklında gönlünde yüreğinde hep Sevgili Mustafa Abi vardı.Festivale katılım çok yüksek olmuştu.Şenliğin En Önemli özelliklerinden biri de katılımın kalabalık olmasıydı.Özalp Kaymakamımız Sayın Şener ÇAĞLAR,100 Yıl Üniversitesi Rektörümüz Sayın Prof Dr. Peyami BATTAL ve çok sayıda Öğretim Görevlisi,Iğdır Üniversitesi Rektör  Yardımcısı Ali Hoca,Van 2.Ağır Ceza Hakimi ve Avukat Ve hakimlerden oluşan bir ekip,DSİ Van İl Müdürü,Uzungöl Belediye Başkanı Abdullah AYGÜN ve daha ismini sayamadığımız bir çok katılımcı programda konuğumuz oldular ve bizleri onurlandırdılar.Tabi Bu arada Araştırmacı Yazar ağabeyimiz Sevgili Hasan DÜZGÜN’ü de unutmayalım.Yeni yazdığı BİR GÖÇÜN ÖYKÜSÜ isimli kitap ile Van’a geldi Sevgili Hasan Abi.Bu anlamda Kültürümüze çok değerli katkılarından dolayı Sevgili Hasan Abi’ye de teşekkür ediyoruz.Tabi bir de Sevgili Nurettin KAHVECİ'yi unutmamak gerekiyor bu aşamada.Bursa'dan misafir olarak katıldı hem kemençesi ile hem de kavalı ile Gurbet ellerde hem bizlerin hem de memleket hasreti çeken hemşerilerimizin hasretini gidermiş oldu.Yüreğine sağlık Sevgili Nurettin.

    Ve GİTARIN SULTANLARI…Ben onları 1 sene önce tanımıştım.Cıvıl cıvıldılar.Sahneye çıktıklarında parmakları uçuyordu adeta.Sınıf Öğretmenleri Kıymetli Arkadaşımız Sevgili Özgür ÇAM ile mükemmel bir ortam  oluşturmuştu 11 kızımız.Ancak bu gidişimizde o coşkuyu göremedik ne yazık ki.Yürekleri yaralıydı.Boyunları bükülmüştü Yavrularımızın.Kanatları kırıktı.Çünkü Öğretmenleri Özgür Hocanın taini Şanlı Urfa’ya çıkmıştı.

Tabi ki bizler de bu duruma çok üzüldük.Ancak bu aşamada iki gönül dostuma seslenmek isterim.Biri sevgili Ayhan ÖZBEK.Diğeri de Sevgili Dursun İSAGALOĞLU.Onlar zaten bütün zamanlarını bu çocuklarımıza ayırıyor.Şimdi biraz daha itinalı davranmaları ve yavrularımızı daha itinalı çalıştırmaları gerekir.Özgür Hocanın yaktığı meşaleyi bundan sonra sizler taşıyacaksınız.ve bizler hepimiz bu konuda sizlere çok güveniyoruz.

 

2011 Yılının Ağustos Ayı Uzungöl için tam bir hüzün ve kabus ayı oluyordu.Önce 10.08.2011 ‘de Eski Muhtarımız Sevgili Hikmet EROĞLU ağabeyimiz için göz yaşlarımız sel oluyordu.1994-2004 Dönemlerinde 2 Dönem Uzungöl Yeni Mahalle Muhtarlığımızı yapmış olan Sevgili Hikmet Abi o Dünyalar  güzeli yüreği ile hepimizin yüreğinde taht kurmuştu.Zaten şeker Hastalığı ile uzun zamandır mücadele ediyordu Sevgili Hikmet Abi.Bu yaz evi yanınca bu durumu kafaya takmış ve hastalığı ağırlaşmıştı.Tam 43 gün Trabzon’da Yoğun Bakım Ünitesinde Yaşam savaşı vermiş ve sonunda 10.08.2011 tarihinde bu yaşam savaşını kaybederek tüm Uzungöl’ü göz yaşlarına boğmuştu Sevgili Hikmet Abi.

   Hikmet Abi’nin acısı yüreğimizde taptaze dururken Bursa’dan gelen bir haber bizleri bir kere daha üzüyordu.1970’li,80’li,90’lı yılların Uzungöl’deki en büyük Aydın İnsanlarından Biri Uzungöl de okumayı araştırmayı ve de öğrenmeyi her zaman hgafızasında herp taptaze saklayan ve bunu kendine Rehber edinen Kıymetli Büyüğümüz Sevgili İsmail KALYON 26.08.2011 tarihinde aramızdan ayrılıyordu.

   Ağustos Ayı daha nöbetini tamamlamamıştı.Uzungöl  Ramazan Bayramına hazırlık yaparken Arife Günü Akşamı gelen bir haber tüm Uzungöl Halkının Korkudan buz kesmesine sebep olmuştu.Uzungöl Merkezden Sevgili Lütfü İLHAN ağabeyimiz yeni aldığı Tarım Traktörü ile Yayla Yolunda kaza yapıyor ve ne yazık ki bu kaza Sevgili Lütfü Abi’yi de Ramazanın son gününde aramızdan alarak tüm Uzungöl’ü  bir kere daha göz yaşlarına boğuyordu.

   20 Eylül 2011 tarihinde Adil DANIŞ Amcamızın eşi Ayşe DANIŞ bir kaza sonucunda beyin kanaması geçiriyordu.Bilindiği gibi Adil Amcamız Geçen yıl 15 Temmuz 2010 günü kaybolmuştu.O günden bu yana Adil Amcamızdan haber alamadık.Ve Ayşe Teyze de 20 Eylül 2011 tarihinden bu yana hastanede yaşam mücadelesi veriyor.Bu anlamda Ayşe Teyzemize Allah’tan acil şifalar diliyoruz.

   2011-2012 Eğitim Öğretim Yılında Uzungöl İlköğretim Okulunda Bir Görev Değişikliği daha yaşandı.Okul Müdürlüğü görevini vekaleten yürüten ve yıllardır Üstün Başarılı Bir Öğretmen Olarak Beldemize çok kıymetli katkıları olan Değerli Ağabeyimiz Sevgili Abdülkadir KAYA Yöneticilere Uygulanan Zorunlu Rotasyondan dolayı Cumapazarı İlköğretim Okuluna atandı.Okul Müdürlüğü Görevine ise Değerli Öğretmen Ağabeyimiz Sevgili Mustafa ZEREN atandı.Müdürümüze yeni görevlerinde başarılar diliyoruz.

   2011 ÖSYM de Öğrencilerimiz çok başarılı oldu.Yaklaşık 20 Öğrencimiz Çeşitli Üniversitelere yerleşerek Uzungöl’ümüzün Aydınlık Yüzleri olmaya Hak kazandılar.

   01.11.2011 Tarihinde Büyükköy’den H.Mehmet AYGÜN(Tragoş)’un eşi Fatma Aygün Hayatını kaybetti.Fatma Teyzemiz Bizleri bir kere daha ağlattı.

   Ve 2011 Yılının son acısını  Şakir Amca ile yaşadık.İnceli Mahallemizden Şakir MANAP 06.12.2011 tarihinde aramızdan ayrılarak bizleri bir kere daha üzdü.

   Ve Hastalarımız…Önce İstanbul’dan mutlu bir haber verelim.Dünyalar Güzeli Yüreği ile Tüm Uzungöl’ün yüreğinde taht kuran Sevgili Muzaffer KARATAY ağabeyimizden güzel bir haber ile başlayalım.Sevgili Muzaffer Abi Birkaç aydır Hastalık ile Mücadele ediyor.Ve de çok şükür tedavi cevap verdi.Sevgili Muzaffer Abi Hastalığı tamamen atlattı.Tüm Uzungöl Hakı Adına Sevgili Muzaffer Abi’ye geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

   Yine Uzungöl Belediyemizde Bilgi İşlem Merkezi Sorumlusu Kıymetli Arkadaşımız Sevgili Mustafa ZEREN’den de güzel bir haber verelim.Sevgili Mustafa da birkaç aydır hastalık ile mücadele ediyordu.Ve Sevgili Mustafa Kardeşimizin de Hastalığı tamamen atlatarak Tamamen Sağlığına kavuştuğunuı büyük bir mutluluk ile sizinle paylaşmak istiyorum.

   Uzungöl Turizimciler Derneği Başkan Zeki SOYLU ve Yönetim Kurulu ile Birlikte Uzungöl Turizmini geliştirebilmek ve farklı aktiviteler ile Uzungöl’ü cazibe Merkezi haline getirebilmek için geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da çok büyük gayret ile çalıştı.Bu çalışmalarında Belediye Başkanımız Sayın Abdullah AYGÜN her zaman olduğu gibi hep yanlarında oldu.Sevgili Zeki Abi çalışmaları hakkında zaman zaman hem Halkımızı hem de Turizimcileri bilgilendirici toplantılar düzenledi.Eğitici Seminerlere Öncülük yaptı.

   Ve Uzungöl Belediyesi.Belediye Başkanımız ve Ekibi Azimli bir şekilde bir yandan Uzungöl’ümüzün bu günkü sorunlarını çözmeye çalışırken bir yandan da Uzungöl’ün geleceği adına gereken yatırımları gerçekleştirmeye çalışıyorlar.Üzerinde çalıştıkları en ciddi Proje tabi ki Teleferik Projesi.Başkanımız kararlı bir şekilde bu projeyi takip ediyor ve hayata geçirmeye çalışıyor.

   Bir diğer Proje TOKİ Konut Projesi.Bu Proje ile ilgili de sürecin Hızlı bir şekilde devam ettiğini sözlerimize eklemiş olalım.

   İmar Planının Sağlıklı bir şekilde çıkmasından Sonra Hem Sayın Belediye Başkanımızın hem de Halkımızın önünün açılmış olacağını ve Halkımıza daha kaliteli hizmetin Sunulacağına olan sonsuz inancımızı sözlerimize ekleyerek bu bölümümüzü de tamamlayalım.

   Evet Artık 2012 Yılındayız.Geçen yılki yazımızda Söylediğimiz gibi Yeni Yılın Size ve Sevdiklerinize Sağlık,mutluluk ve Başarı getiren bir yıl olması dileği ile hepinize iyi Seneler Diliyorum.    

  

 
< Önceki   Sonraki >

Sayfayı paylaşın

RESİM GALERİSİ

Çam ağaçlarıyla süslenmiş Uzungol
Çam ağaçlarıyla süslenmiş Uzungol
Açıklama: Ferhat Uçan tarafından gönderilmiştir.
Uzungöl Eski Resimler
Uzungöl Eski Resimler

SON ZİYARETÇİ DEFTERİ KAYDI

DZ
I think other site proprietors should take this site as an model, very clean and great user genial style and design, as well as the content. 
Devam Et

Mesaj yazın
Mesajları okuyun

EN SON YORUMLAR

Hocam 1643 tarihli kaynağa başka yerde rastlamadım .Kaynağı neresidir.Sevgilerimle
Daha fazla...

Tesekkür
Babamin ölümü nedeniyle gerek gelerek gerek cenazeye katılan gerek telefonla bizleri yalnız birakmayan herkese tesekkür ederi
Daha fazla...

Muhterem Babam Mehmet Karaca`nin kardesi gibi sevdigi sevgili Amcam Nisan`nin vefati bizleri derinden üzmüstur.Rahmetli Amcama rahmet ve magfiret,kederli evlat...
Daha fazla...

Öğretmenler günü
Öğretmenlerimizin bu mutlu gününü en güzel dileklerimle kutlarken,rahmetli Tayyar Özen hocamızdan günümüze kadar hizmeti ...
Daha fazla...

Hilmi Hoca
Hocam öyle güzel bir tasvir yaptın ki ,şimdi kalkıp geliyorum.Ama bu soğuk havada bakalım bizi nasıl misafir edeceksin?Selamlar...
Daha fazla...