Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

ANASAYFA arrow KÜLTÜR >
Yorum bildir

Sistem yöneticisine bu yorumu gönderdiğiniz için teşekkürler.
Lütfen bu kısa formu doldurun ve bildirinizi iletmek için Gönder düğmesine basın.

İsim:
 
E-posta:
 
Bu yorumu bildirme nedeni:
 
 
 

Yorum için sorular
22-04-2007 18:37
öncelikle yapılmıs olan bu yorumlar ıcın sahıplerıne cok tesekkur ederim.. cunku eger rahatsızlık duyulan bır konu varsa bunun tek çözümü bu meseleyı enıne boyuna ,tum yonlerıyle arastırmak ve tartısmaktır.. kacarak hıç bır sey elde edılemeyecegi aşikardır.. maleesef bizler yıllarca bu konudan kaçmış veya bu konuyu konuşmaktan mahrum edılmişizdir.. örnek verecek olursak; hemen hemen hepımız hayatımızda bir kez şu soruyu sormusuzdur " acaba biz rummuyuz?".. ama bu soruyu sadece sormakla yetınmek zorunda kalmısızdır.. aramızda ıllakı daha cesaretlı olup bu soruyu nenelerıne veya dedılerıne soranlar vardır.. ama onların aldıgı cevapta çogunlukla su olmustur: "suss!! e gavurobulin doles esi emis muslüman ımes.. alomıyan thena akugo hayıtıka.." ve bu sekılde bu olay bu gunlere kadar gelmiştir.. 
degişen dünyayla birlikte artık bu sorular daha kolaya cevap bulmaya başladı.. o donemlerde nenelerımızın dedelerımızın bu şekilde cevap vermesını ben bir savunma mekanizması olarak degerlendırıyorum.. cunku agzından cıkacak tek soz bızım ıcın cok farklı bır anlam tasayabılır ve bunun bır sonucu olarakta toplum ıcerısınde cok farklı yaptırım, dışlanma vb. durumlarla karşilasabilirdik.. bunları belırttıkten sora asıl bahsetmek ve cevaap vermek ıstedıgım yazlılara gecmek ıstıyorum.. 
sayın mustafa öztürk yazısında sayılarla ılgılı bır takım yorumlar yapmıs.. öncelıkle su konuda ona katılmadıgımı belrtmek istıyorum.. bir milletin kökenini sayılara gore tanımlamak ne kadar dogrudur.. elbette bu bır krıterdır ama tek basına yeterlı degıldir.. bır mılletın ethnık kokenı dil, kultur, yasam tarzı belırler.. sadece sayılardan yola cıkarak varmıs oldugunuz bu sonuca acıkca katılmıyorum.. ve burada sunu mutlaka belırtmek ıstıyorum.. Evet hepımızın bıldıgı sayılar 5 e kadar gerısı turkce.. ve gun ısımlerıde bılınmemektedır.. ama burada atladıgınız cok onemlı bır nokta var.. bu bolgede yasayan rumlarda sadece 5 e kadar rumca sayıları bılıyor ve gun ısımlerını turkce olarak bılıyorlerdı.. hıcbır rum(karadenızde yasayanlardan bahsedıyorum) 5ten sora sayıyı saymayı ve gun ısımlerını bılmez.. bunu arastırırsanız boyle oldugunu cok kolay bır sekılde gorebılırsınız.. burada sayın salıh aygunun yazısında yazdıgı yunanıstanda konusulan dılle uyum yok noktasınada degınmek ıstıyorum.. 
bu konuyu degerlendırmeden once bır kac seyı belırtmek ve daha sora yorum yapmak ıstıyorum.. yunanıstanda su an konusulan dıl modern yunancadır(ellenıka). ancak bızım konustugumuz dıl ıse en eskı antık yunancadır... bunu su sekılde orneklıyebılırız orta asya turkcesı ve gunumuz turkıye turkcesı arasındakı fark gıbı.. bız orta asyada konusulan dılın tamamını anlayamıyoruz ama onlara gore bız onların dedıklerını cok daha ıyı anlıyoruz onlar ıse bızım dedıklerımızı cok daha az anlıyorlar cunku bızım konustugumuz modern ve daha cok gelısen bır dıldır.. dıl en degısken olgudur hıc bır donemde aynı olamsı beklenemez .. 20 yıl oncesınde konusulan turkce ve bugun turkcesı cook farklıdır.. ve bızım bahsettıgımız zaman dılımı ıse 2000 yıllık bır surectır bu surecte bızım konustugumuz rumca ve yunancanın aynı olmasını beklemek ne kadar dogrudur.. ayrıca sunuda belırteyım yunanıstanda karadenızden gonderılen rumların sayısı bugun ıtıbarıyla yaklasık bır mılyon kadardır ve bunların bır cogu rumcayı bılır ve onların konustugu rumca kı onlar bu dıle pontıaka der bızım konustugumuz romeyıka ıle hemen hemen tamamen aynıdrı cok ufak farklar vardır.. 
ama az oncede belırttıgım gıbı yunaca ıle karıstırmayalım gercı modern yunancada antık yunancanın gelısmesıyle olmustur. bu dılı anlamamamızın sebebı ıse belırttıgım gıbı dıl gelısen bır olgudur ama bız bu degısımve gelısımın dısında kalmısızdır.. ayrıca yunanıstandakı herhangı bır bızım konustuklarımızın bır cogunu anlayabılrken bız belkı arda bır kac kelıme yakalayabılıyoruzz. ıste bunun sebebı budur ... bız en eskı yunancayı bılıyoruz.. 
yunanıstanda bızzat bulundugum orada yasayan ınsanlarla buradan gonderılen rumlarla ve pontıakayı bılen ınsanları tanıdıgım ıcın bu kadar kesın degerlendırmelerde bulunuyorum.. yanı sayın salıh aygune sonu soylemek ıstıyorum yunanıstanda tam olarak senın gıbı rumca konusanlar var.. ve onlar bu bolgeden gonderılen rumlar .. ve sayın mustafa ozturkun yazısında bahsettıgı sayılar konusunda yapmıs oldugum degerlendırmede bu gorduklerımden ve arastırmalarımdan dolayıdır.. 
son olarak sunu belırtnek ıstıyorum yazımızın basındada belırttıgım gıbı bır sorunun cozume kavusmasının tek yolu arastırmak ve tartısmaktır.. ayrıca hıc kımsenın dusunce ozgurlugunun kısıtlanmasına katılmıyorum sayın salıh aygun demıskı ınsanlarımızın ru kokenlı oldugunu dusunmelerını anlayamıyorum.. bende sızın bu kanıya varmanızı anlayamıyorum.. bakın bu kadar gozu kapalı olamayalım sızde dıyorsunuz kı yıllarca rumca konusuldu bu bulgede.. bu bolgede yıllarca rumlarla beraber yasanıldı.. o zaman bunu sorgulamak cok dogaldır..ama önyargısız bır sekılde tamamen gerceklerden yola cıkarak.. kımsenın menfaatlerı ıcın deıl.. sadece gerceklerı gormek adına.. 
saygılarımla  
ömer sezgin
Yazan oniro_61

Sayfayı paylaşın