Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

ANASAYFA
Uzungöl günde 4.500 turisti ağırlayabilecek Yazdır E-posta
Yazar Abdullah Düzgün   

     Trabzon'un Uzungöl Beldesi Belediye Başkanı Mehmet Nuri Alibeyoğlu, Uzungöl Belediyesi Planlama ve Proje Uygulamaları Termin Planı'nda yer alan işler tamamlandığında, Uzungöl'ün günlük 4 bin 500 turisti ağırlayabileceğini söyledi. 

  Alibeyoğlu, kısa ve uzun vadede yapılması planlanan 67 kalem işten 17'sini tamamladıklarını belirtti. Plan çerçevesinde Uzungöl'ün dip çamurunu temizlediklerini, gözlemsel jeolojik etüt haritalarını hazırladıklarını, afet risk ve koruma alanlarını belirlediklerini bildiren Alibeyoğlu, ''Ayrıca ADSL uygulamasını başlattık, GSM, televizyon ve radyo yayını sistemlerine çağdaş yeterlilik kazandırdık. Merkez, Çamlık ve Alçak Köprü mahallelerinin içme suyu şebeke hatlarını yeniledik. Dere yataklarının ıslahı ve taşkın önleme çalışmalarını tamamladık'' dedi.   Alibeyoğlu, eğitim, sağlık, toplu konut, geleneksel evlerin onarımı, turizmin 4 mevsime yayılması, doğa yürüyüşü, kuş gözlemi, bitki ve yaban hayatını izleme, su sporları, dağcılık ve safari, telefon,e elektrik hatlarının yeraltından geçirilmesi, otopark sorununun giderilmesi konularındaki çalışmaların ise büyük bir titizlikle yürütüldüğünü söyledi. Alibeyoğlu, planda yer alan işlerden alt yapıyla ilgili olanlarını gelecek yıl ağustos ayında tamamlamayı planladıklarını ifade etti.   Uzungöl'ün şu anda 1200 yatak kapasitesine sahip olduğunu belirten Alibeyoğlu, şöyle devam etti:  ''Uzungöl'deki konaklama tesislerinin yatak kapasitesi talebi karşılayacak düzeyde değil. Termin Planı'ndaki işler tamamlandığında tesis sayısı artacak, yatak kapasitesi 3 bin dolayına çıkacak. Pansiyon sistemiyle buna 1500 yatak daha ilave edilecek. Planda yer alan işler tamamlandığında Uzungöl, daha çağdaş görünüme kavuşacak ve günlük 4 bin 500 turisti ağırlayabilecek.''   Alibeyoğlu, Uzungöl'de geleneksel tipte 300 dolayında eski ev bulunduğunu, proje çerçevesinde bu evlerin restorasyonu için çalışma yaptıklarını anlattı. Bu tür restorasyonlar için Kültür ve Turizm Bakanlığının ''Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Sağlanmasına Dair Yönetmelik'' çerçevesinde 50 bin YTL'ye kadar hibe, 75 bin YTL'ye kadar 10 yıl vadeli kredi imkanı sağladığını belirten Alibeyoğlu, söz konusu evlerin onarımı için krediden yararlanma yoluna gittiklerini kaydetti.   Plan dahilinde mezra ve yaylalardaki evlerin bazılarını devlet kaynaklarıyla düzenleyip kiraya vermeyi planladıklarını bildiren Alibeyoğlu, bu çalışmanın yöre halkına örnek oluşturarak dağ ve yayla turizminin gelişmesine katkı sağlayacağını vurguladı. Uzungöl'e komşu Şekersu Yaylası'nda çim ve kar kayağı için pist yapacaklarını ifade eden Alibeyoğlu, şunları kaydetti: ''Şekersu Yaylası'ndaki 833 evden 692'si ahşap. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, kadastro çalışmalarının ardından yaylanın turizm merkezi ilan edilebileceğini belirttiler. 2420 rakımlı yayla Uzungöl'e 12, Bayburt'a 30 kilometre mesafede. 7 ay kar altında bulunan yaylaya kayak pisti yaparak turizme açmayı hedefliyoruz. Uzungöl belde merkeziyle yayla arasındaki ulaşımın bir bölümünü teleferikle sağlamayı planlıyoruz.'' (aa)

 

Kaynak : www.turizmgazetesi.com

 http://www.turizmgazetesi.com/news/news.aspx?id=29585 


Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 4398

Bu yazıya ilk yorumu yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3

 
< Önceki   Sonraki >

Sayfayı paylaşın