Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

ANASAYFA arrow GÜNCEL > arrow Basında Uzungöl arrow Karadenizli Dursun'a gurbet zor geldi... O da Uzungöl'ün geçim kaynağı oldu
Karadenizli Dursun'a gurbet zor geldi... O da Uzungöl'ün geçim kaynağı oldu Yazdır E-posta
Yazar remziye aydın   

Adı Dursun Ali İnan. Onun hikayesi aslında fıkralarda gizlenen zekâ dolu Karadeniz insanının girişimci ruhunun boyutlarını gözler önüne seriyor. O aslında Doğu Karadeniz’in turizm potansiyelini yıllar önce keşfetti. Karadeniz’in aşırı göç veren yıllarında o da Almanya’ya işçi olarak gitti. Tad vermeyince gurbet eller, 1974 yılında memleketine kesin dönüş yaptı. Kendi rotasını Uzungöl’de çizmeye başladı.

Trabzon’un Çaykara İlçesi Uzungöl beldesinde 33 yıl önce başlayan turizm adımı bugün dev adımlara doğru giderek büyüyor. Başlangıcını küçük bir tesisin oluşturduğu Uzungöl bugün Türk turizminde önemli bir bölge olmayı başardı. Sadece yurtiçi değil, yurtdışından da yüksek taleplerle karşılaşıyor. Onun başarısı, bugün bir çok insana ekmek kapısı oldu. Gurbet parasıyla balık çiftliği kurdu Gurbette biriktirdiği dövizleri Uzungöl’de balık çiftliği olarak değerlendirmeye adım att ve sadece kendi hayatını değiştirmekle kalmadı, projesi ile Uzungöl’ün de geçim kaynağı oldu.

Türk turizminde Doğu Karadeniz’de bir çığır açtı. Çiftliğin yanı başına bir de lokanta yapmayı unutmadı. Tabii bu dönemde, bunu gören yerli halk, bu girişime tereddütle baktı. Çünkü o bu alanda bir ilki gerçekleştiriyordu. Doğu Karadeniz’de henüz bir alabalık çiftliği kurulmamıştı. İlk çiftlik, Dursun Ali İnan ve kardeşleri tarafından Uzungöl’de kuruluyordu. Uzungöl’de marka restoran doğdu Önceleri dereden avlanan balıklar, kurulan havuzlarda muhafaza edilip büyütülmesi ile devam eden süreç, daha sonra kültür üretimine geçilmesine vesile oldu. Uzungöl’ün tabii ortamda büyüyen alabalıklarının leziz bir tadı çevrede kısa sürede yayılmaya başlamıştı. Göl kenarındaki küçük restoran müşteri akınına uğruyordu. Özellikle kent hayatından bıkan insanlar bu tabii atmosfer içinde sunulan hizmeti oldukça benimsemişti. Artık restaurant yeterli gelmiyordu.

Müşteriler uzun bir yolculuğun ardından vardıkları Uzungöl’de tabiatın görkemi karşısında etkileniyor, sadece yemek yemekle yetinmeyip, konaklama ihtiyacını da hissetmeye başlıyorlardı. ? Ve bungalovlarla turizme yelken açtı Bunu fark eden İnan kardeşler, bu kez restoranlarının yanına küçük iki adet bungalov kondurdular. Her biri dört odalı 16 kişi kapasiteli bu tesis sadece yakın illerden gelenleri ağırlamıyor, farklı kentlerden, bölgelerden misafir ağırlıyordu. 1990 yılına kadar Uzungöl’ü tek başlarına dünyaya tanıtan tesis unvanını kazanan İnan kardeşler, karşılaştıkları ilgi karşısında giderek büyümeye başladılar. Göl kenarındaki küçük restaurant büyüdü, gelişti, yatak kapasitesi her yıl eklenen bungalovlar ile arttı. 500 ailenin ekmek kapısı Karadeniz’in cesur girişimcisi Dursun Ali İnan, zamanında kimsenin yüz çevirip bakmadığı Uzungöl’e yatırım yaparak bölgenin adeta geçim kaynağı oldu.

Bugün Dursun Ali İnan ve Kardeşleri’ne ait, 120 yatak kapasiteli otel ve bungalov, üç restaruant ve yıllık 150 ton alabalık üretim kapasitesi ile turizm faaliyetleri devam ediyor. Yıllar önce temeli İnan kardeşler ile atılan Uzungöl turizminde ise toplamda 1500 yatak kapasitesine ulaşıldı. Ve sadece Trabzon’da 50’yi aşkın alabalık üretim çiftliği kurulmasına da örnek teşkil etti. İnan yatırımlarıyla ilgili olarak şöyle konuşuyor: “Uzungöl’de turizmden 500 aile geçimini sağlıyor. Ama yine de her geçen gün yeni projeler hayata geçirmeyi düşünüyorum. Bizim yanımızda garson olarak çalışanların bile şimdi tesisi var. Tesis sayısı 20’ye ulaştı. Amacım, Uzungöl’e bir turist daha fazla getirmek. Kazandığım paranın çok büyük bir bölümünü yine buradaki tesislere harcıyorum.” > Uzungöl’e yılda 100 bin turist geliyor Bugüne kadar ilkbahar, yaz ve sonbahar dönemlerinde yoğun ilgi gören Uzungöl, bundan sonra kış turizminde de adını duyuracak aktiviteleri öne çıkarıyor. Kış döneminde, özellikle profesyonel Avrupalı kayakçıların yeni adresi olan Uzungöl’de, helisky sporu öne çıkıyor. Bölgeye özellikle Fransız ve İsrail kayakçılar yoğun ilgi gösterirken Uzungöl’de Jeep safari turları ile yerli ve yabancı ziyaretçiler farklı maceralara yelken açıyor. İnan kardeşler de, dağ ve yayla turizminde Doğu Karadeniz’in rehberi oldu

kaynak : türkiye gazatesi


Favori olarak ekle (0) | Bu yazıyı web sayfanızda alıntılayın | Görüntüleme sayısı: 7805

Yorumlar (2)
12-04-2007 13:13
Farkındamısınız
DursunAli İnan'ın hayal dünyasın da daha neler var biliyormusunuz.? Ben en çok bunu merak ediyorum.Onun bu hayal dünyası milletin sinesindeki yerini bugün tam anlamıyla teşhir edemiyorsa yarılarda mutlaka teşhir edecektir. 
 
Kendilerine 
 
Yolunuz açık ufkunuz meyve vermeye devam etsin diyorum. 
 
Selamlarımla....
Yazan malbetli
02-05-2007 11:31
Farkındamısınız
merhaba  
 
 
çok güzel
Yazan fadik

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3

 
< Önceki   Sonraki >

Sayfayı paylaşın