Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

ANASAYFA
Enerji tasarrufu Yazdır E-posta
Yazar Mustafa ÖZTÜRK   
1WAT'A İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ BİR DÖNEMDE ENERJİ TASARRUFU İLE İLGİLİ ACİZHANE BİRKAÇ FAYDALI HATIRLATMA!!!
ELEKTRİKTEN TASARRUFUN SIRRI BEYAZ BOYA
 Enerji tasarrufu sağlayıp, yüklü elektrik faturalarını hafifletmek için duvarları beyaza boyanmalıdır.
Uzmanlar, Elektrik enerji tasarrufu sağlamak için, evlerin duvarlarının açık renge boyanmasını ve açık renk mobilyalar kullanılmasını öneriyor. 
Ayrıca, evlerimizde ve işyerlerimizde kullanılan elektrikli ev aletlerinden en düşük enerjiyle en fazla faydayı sağlamanın yolları araştırılması kanaatindeyim.
Bu meyanda üzerimize düşen görev ve sorumluluklar dahilinde  birkaç faydalı öneri tavsiyeleri şöyle sıralayabiliriz:
AKILLI ELEKTRONİK SAYAÇ UYGULAMASINA GEÇİLMESİ
. (Bulunduğunuz bölgedeki dağıtım şirketine giderek, üç zamanlı tarifeden yararlanmak istediğinizi belirten bir dilekçe ve 1 adet akıllı sayaç alınması) bu işleminiz, ucuz enerji kullanımınızda Elektrik faturalarınızda %78 varan indirimler sağlayacaktır.
AYDINLATMA:
Evimizdeki aydınlatma sistemleri enerji tasarrufunda büyük yere sahiptir. Evlerimizde iki tip aydınlatma lambası kullanmaktayız. Bunlar akkor flamanlı ve kompakt fluoresan ampuller. Eğer evimizde kompakt fluoresan ampuller kullanırsak aydınlatmada enerji tasarrufumuz %80 lere ulaşabilir.
Düşük güçlü çok sayıda lamba yerine, yüksek güçlü tek lamba kullanılması.
Ortalama büyüklükte bir oda 80wattlık akor flamanlı ampulle aydınlanırken, aynı ortamı 20Wattlık kompakt fluoresan ampulle aydınlatmak mümkündür.
Aydınlatma alanı küçük olan lavabo ve banyolarda 10Wattlık kompakt fluoresan ampuller bile yeterli olmaktadır.Aynı ortamı akkor bir ampülle aydınlatmak isteseydik en az 40Watt harcamamız gerekecekti.
>> Örneğin salonumuzu 100w değerinde bir ampüle aydınlatıyoruz diyelim. Bu ampül günlük ortalama 18:00 23:00 arası 5 saat çalışsın bı durumda;
5 x 100W = 500W/h (saatte 500 Wat) enerji harcamış oluruz. Bir ay sonunda;
500W x 30 =15000W yapar. Yani 15000/1000 = 15kw/h lik enerji harcarız
1 kw/h lik elektrik enerjisisnin vergilerle fiyatı 15 yeni kuruştur.
15 ykr x 15 kw/h = 2.25 YTL aylık bir ampülün bize maliyeti olmaktadır.

Aynı hesabı 20W lik bir fluoresan ampülle denersek;
20w x 5 = 100W
100w x 30 = 3000w yani 3kw/h
3 x 15 Ykr = 45 ykr aylık maliyet oluşur
Bu işlemi diğer ampüllerinizi katarak düşünürseniz yapacağınız tasarruf azımsanmayacak orandadır.
akkor lamba yerine fluoresan ampul kullanmak Türkiye genelinde ayda 1 milyar 120 milyon kWh'lık bir tasarruf anlamına geliyor.
Dikkat edilmesi gereken diğer hususlar:
- Dekoratif amaçlı kullanılan avize türü aydınlatma araçları akkor lambalarla çalışır ve çok enerji harcar.
- Güneş alımı kötü olan evlerde lambalar daha uzun süre açık kalmakta bu da enerji sarfiyatını artırmaktadır.
- Duvarların açık renklere boyanması aydınlatma oranını artırır.
- Lambalar temiz tutulmalı, tozlanan lambalar silinmelidir.
 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ : Elektrikli ev aletler düzgün kullanılabilirse yüksek oranda enerji tasarrufu sağlanabilir.  
-Yaz aylarında bulaşık makinesinin, ısı ve nemi azaltmak için sabah ve akşam saatlerinde kullanılması
- Elektrik süpürgesinin torbasının sık sık boşaltılması.
- Buz dolaplarınızı sobalardan veya kalorifer petklerinden uzak tutulması,
- Bilindiği gibi sıcak yaz günlerinde buz dolapları daha çok enerji harcamaktadır. Bunun yanında buz dolaplarının manyetik bantlarının ayda bir sabunlu suyla sıkayarak pudra sürülmesi de işe yaradığı söylenmektedir.Yine, buz dolaplarında buz kalınlığı 5 -6 mm yi geçmemelidir.
- Televizyon VCD veya uydu alıcı gibi uykuda bekleme (kumandadan kapanma) özelliği bulunan cihazların fişi çekilmelidir. Yaptığımız gözlemler bu cihazların (televizyon+VCD+Uydu) uykuda beklemede beraberce yaklaşık 20w enerji harcadıını gösteriştir. Elektronik cihazlar kumandadan kapatılsa da normal miktarın %5 i kadar elekrtik enerjisi harcar       
- Televizyonların yüksek parlaklık oranlarında izlemesi elektrik tüketimini artırır. elektronik cihazların etiketlerinde yazan güç değerleri azami(max) değerlerdir. Ancak tüm fonksiyonlar kullanıldığında bu değerde güç harcamaktadırlar. Örneğin 70W değerinde bir televizyon coğu zaman 60-65 watt harcar.
- Ütü kullanırken işiniz bitmeden birkaç dakika önce fişi çekerek mevcut ısıyı bir süre daha kullanabilirsiniz. 1500w bir ütüden 5dk tasarruf etmek 15 wat bir ampülün 100 saat bedava çalıştırmak demektir.
- Yaptığınız yemek fazla değilse veya kalabalık bir aile değilseniz küçük fırın kullanın
- Fırın kapaklarının pişirme bitene kadar açılmaması.
- Mikrodalga fırınları tercih edin; mikro dalga fırınlarda pişirme 2-10 dakika, ısıtma ise 10-30 saniyede gerçekleşir. Böylece % 60- 70 tasarruf yapmış olursunuz.
- Fırsatınız varsa çamaşırlarınızı güneşte kurutun. ayrıca çamaşır makineleri en fazla suyu ısıtırken elektrik harcarlar bu sebeble mümkünse yıkama işlemini düşük sıcaklıklarda yapın.
- Bulaşık makinelerinin yaz aylarında sabah veya akşam kullanılmasının ısı ve nemi azaltacagı ve bununda olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.
- Elektrikli süpürgelerin torbalarının değiştirilmesi ve filtrelerinin teizlenmesi enerji sarfiyatını azaltacaktır, 
- Çok büyük ekran televizyonlar fazla enerji harcamaktadır. 37 ekran tv ler ortalama 60 watt harcarken 70 ekran bir tv yaklaşık 100watt harcar.   
Değerli Arkadaşlarım Bu İşlem Ve  Önerileri Dikkate Aldığınızda, Göreceksinizki; Çok  Şeyler Kazanacaksınız....ve sonunda .....   Hepimiz  Kazanacağız.
 
   Saygılarımla,
Mustafa ÖZTÜRK 
 
< Önceki   Sonraki >

Sayfayı paylaşın